Mieszkaniec stanu Maryland oskarżony o wspieranie dżihadystów

fot.EPA/MOHAMMED SABER

fot.EPA/MOHAMMED SABER

Mieszkaniec stanu Maryland we wschodniej części USA został oskarżony o wspieranie powiązanych z Al-Kaidą dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab. Mężczyzna miał też przejść w Somalii szkolenie wojskowe – podało w poniedziałek amerykańskie min. sprawiedliwości.

31-letni Maalik Alim Jones stanął przed federalnym sądem w Nowym Jorku w zeszłym miesiącu – wynika z aktu oskarżenia. W dokumencie napisano, że Jones, który jest obywatelem Stanów Zjednoczonych wyjechał w 2011 roku z Baltimore i udał się do Somalii, gdzie przebywał w obozie szkoleniowym Al-Szabab.

Agencja Associated Press informuje, że Jones przeszedł tam szkolenie z posługiwania się bronią palną, a także korzystania z granatników. Następnie miał wziąć udział w bitwie dżihadystów z wojskami kenijskimi w mieście Afmadow.

Kenia jest celem ataków przeprowadzanych przez somalijskich dżihadystów z Al-Szabab.

Od 2011 roku związane z Al-Kaidą ugrupowanie Al-Szabab kontroluje znaczne obszary na południu i w środkowej części Somalii, gdzie stosują prawo szariatu. Od wielu lat na terytorium kraju przeprowadzają też zamachy terrorystyczne. Pod kontrolą Al-Szabab jest też stolica kraju, Mogadiszu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*