Microsoft wzywa rząd USA do przejrzystości

Microsoft, amerykański gigant branży informatycznej, wezwał we wtorek rząd USA do większej przejrzystości w sprawach dotyczących danych pozyskiwanych na potrzeby agencji bezpieczeństwa.

fot. Dcoetzee/Wikimedia

fot. Dcoetzee/Wikimedia

Wcześniej z prośbą o publikację całkowitej liczby wniosków rządowych dotyczących kwestii bezpieczeństwa narodowego wystąpiło przedsiębiorstwo informatyczne Google.

Zarówno Microsoft, jak i Google, a także kilka innych przedsiębiorstw zajmujących się nowymi technologiami, stały się przedmiotem bacznej analizy po artykułach w brytyjskim „Guardianie” i amerykańskim „New York Timesie” na temat ich roli w programie zbierania danych PRISM Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) USA.

W ramach funkcjonującego od 2007 roku programu NSA i Federalne Biuro Śledcze (FBI) zbierały informacje z serwerów Microsoftu, Yahoo, Google’a, Facebooka, Paltalk, AOL, Skype’a, YouTube i Apple’a. Wiceszef ACLU Jameel Jaffer twierdzi, że program jest niemal tożsamy z żądaniem tego, by obywatele składali władzom codzienny raport ze swych działań i rozmów.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*