Michigan: morderca w radzie miejskiej Flint

Michigan: morderca w radzie miejskiej Flint

Przyczyny upadku miasta Flint w Michigan opowiedział nam w filmie Roger & Me filmowiec, autor, krytyk i polityczny aktywista Michael Moore. Rzeczywistość okazała się jednak jeszcze bardziej ponura. Dziś w miejskiej radzie zasiadają dwaj przestępcy, w tym jeden osadzony w więzieniu za morderstwo.

Flint, Michigan fot. Wikipedia

Flint, Michigan fot. Wikipedia

Do rady miasta wszedł niejaki Wantwaz Davis, który siedział w więzieniu 19 lat, osądzony za morderstwo popełnione w 1991 roku. Davis zabił wówczas w swoim domu 27-letniego Kennetha Morrisa, ponieważ mężczyzna włożył rękę do kieszeni. Zakładając, że sięga po broń Davis, wyciągnął pistolet i oddał do niego trzy śmiertelne strzały. „Nigdy nie chciałem go zabić. Do dziś mam wyrzuty sumienia” − mówi nowy radny.

W Michigan prawo nie zabrania przestępcom ubiegania się o wybieralne stanowiska z jednym wyjątkiem, po miejsce we władzach nie mogą sięgać osoby skazane za fałszerstwo lub korupcję  podczas pracy w urzędzie.

Wiadomość o przeszłości Wantwaza ukazała się w miejscowej gazecie Flint Journal już po elekcji. Za późno, by ostrzec wyborców. Nie ma zresztą pewności, czy pełna biografia zmieniłaby wynik wyborów w stutysięcznym mieście z ogromną liczbą mieszkańców z kryminalną przeszłością.

Inni biorą się za politykę. Oprócz Wantwaza do miejskich władz wszedł również Eric Mays, który ma sumieniu przestępstwo lżejszej kategorii, bo tylko napaść, za którą dostał rok nadzoru sądowego.

Byłe centrum przemysłowe, Flint od dawna jest zaniedbane. Jak w Detroit, w pozbawionym dochodów mieście, kontrolę nad finansami gubernator Michigan Rick Snyder przekazał specjalnie wyznaczonemu menedżerowi. Z końcem tego roku rada miejska ponownie będzie rozporządzać funduszami. Co z tego wyniknie, trudno przewidzieć.

„Dwóch członków rady miejskiej wie sporo o finansach. W przeszłości oboje ogłosili bankructwo” − ironizuje Flint Journal.

Miastem nie od dziś rządzą ludzie z kryminalną przeszłością. Były burmistrz Don Williamson, kochany i nienawidzony za szorstki styl bycia, w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia odsiedział w więzieniu 3 lat za biznesowe przekręty. Williamson nigdy nie skończył nawet średniej szkoły, a mimo braku wykształcenia został multimilionerem.

(eg)

Categories: Ameryka

Comments

 1. JASIO
  JASIO 14 listopada, 2013, 01:31

  Ot cala Ameryka w pigulce….a wyborcy to barany…nie obrazam owiec…

  Reply this comment
 2. Judyta
  Judyta 14 listopada, 2013, 11:38

  Oj JASIO,JASIO.Czy wedlug ciebie 125 tysieczne Flint to Ameryka w pigulce?Stosowane przez ciebie przekrecenia, manipulacje, falszywe przedstawianie faktow,wyolbrzymianie jednych i przemilczanie innych informacji tworzy fikcyjny obraz Ameryki.Notabene miasto Flint stalo się tematem debiutanckiego filmu dokumentalnego Michaela Moore’a Roger i ja, w ktorym autor przedstawil machinacje General Motors, w wyniku czego przemyslowe Flint skazane zostalo na zaglade.Sam wiec widzisz,ze twoja „Ameryka w pigulce” to raczej czopek odbytniczy.A skoro nie jestes baranem to ubieraj kalesony bo zima nadchodzi.

  Reply this comment
  • JASIO
   JASIO 14 listopada, 2013, 14:02

   Oj Justyna ,Justyna co sie tak doczepilas kobieto do mnie jak rzep psiego ogona? Co zmanipulowalem a co przemilczalem,itp. w moim poscie?…Wyskoczylas jak filip z konopii bo chcesz zablysnac jak swiatelko latarki to dowal sie do konkretow…Twoj „slowotok” do mnie to taki tampon dla kobiet i sobie go wsadz. Pamietaj aby zalozyc majtki bo zima idzie…zaczniesz wietrzyc jak zwykle na wiosne.

   Reply this comment
 3. Judyta
  Judyta 14 listopada, 2013, 14:21

  Ty psi ogonie w pigulce.Wykazalam ci,ze nie kazdy lyka takie farmazony ,ktorymi ty wybiorczy baranie pragniesz innych karmic.Odpowiedz jak miasto Flint z 125 tysiacami mieszkancow moze byc „Ameryka w pigulce.”No jak?Doprawdy jezeli tego nie rozumiesz to ci mozg przemrozilo.

  Reply this comment
 4. Judyta
  Judyta 14 listopada, 2013, 14:26

  Acha i jeszcze jedno nie jestem Justyna tylko Judyta.Zrozumiano….,spocznij.

  Reply this comment
  • JASIO
   JASIO 14 listopada, 2013, 21:47

   Nie szarp sie tak kobiecino bo sie spocisz Judyto czy Justyno…jakas tam pokrako …Zrozumiano…,bacznosc,spocznij,pierdnij I …odpocznij.

   Reply this comment
   • Judyta
    Judyta 14 listopada, 2013, 23:44

    Skoncz sie uchylac jelopie i odpowiedz na moje pytanie. Jak miasto Flint z 125 tysiacami mieszkancow moze byc „Ameryka w pigulce.”No jak?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*