Michael Cohen obciąża Donalda Trumpa

Michael Cohen obciąża Donalda Trumpa

Donald Trump zlecił zapłacenie dwóm kobietom za milczenie podczas kampanii prezydenckiej w 2016 r. i wiedział, że było to złe – oświadczył jego były osobisty prawnik Michael Cohen w nadanym w piątek wywiadzie dla ABC News.

„Polecił mi dokonać tych płatności. Polecił mi zaangażować się w te sprawy” – powiedział Cohen, skazany w tym tygodniu na karę pozbawienia wolności m.in. za złamanie zasad dotyczących finansów kampanii wyborczych.

Trump zapewniał w czwartek, że nigdy nie polecał Cohenowi łamania prawa.

Cohen został w środę skazany na trzy lata więzienia, m.in. za opłacenie w czasie kampanii wyborczej milczenia kobiet – aktorki filmów porno Stormy Daniels i byłej modelki „Playboya” Karen McDougal – które twierdziły, że miały romanse z Trumpem, oraz złożenie fałszywych zeznań w Kongresie USA.

Cohen zeznał, że zapłacił tym kobietom na polecenie Trumpa, co oznacza, że prezydent mógł być zamieszany w przestępstwo federalne. Podczas rozprawy mówił, że „ślepa lojalność wobec Trumpa sprowadziła go na złą drogę”.

Trump wcześniej utrzymywał, że nic nie wiedział o opłaceniu milczenia Daniels i McDougal, ale we wtorkowym wywiadzie dla Reutera powiedział, że zapłacenie im nie było pogwałceniem prawa wyborczego. W czwartek prezydent zdystansował się od popełnionych przez Cohena przestępstw.

„Nigdy nie nakazywałem Michaelowi Cohenowi łamania prawa. On jest prawnikiem i powinien znać prawo. To się nazywa +porada prawna+ i prawnik ponosi wielką odpowiedzialność, jeśli popełni błąd. Za to dostają pieniądze (…) Cohen został uznany za winnego wielu zarzutów niezwiązanych ze mną i przyznał się do dwóch zarzutów dotyczących kampanii, które nie miały charakteru kryminalnego (…) Zgodził się przyznać do tych zarzutów, aby wprowadzić w zakłopotanie prezydenta i dostać znacznie łagodniejszy wyrok” – napisał Trump w serii opublikowanych w czwartek tweetów.

Cohen jest pierwszą osobą z bliskiego kręgu współpracowników Trumpa, która została skazana w efekcie śledztwa prowadzonego przez prokuratora specjalnego Roberta Muellera. Celem dochodzenia jest wyjaśnienie sprawy domniemanych prób wpływania przez Rosję na wyniki wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku i domniemanych kontaktów Rosjan ze sztabem Trumpa. (PAP)

fot.JUSTIN LANE/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

  1. dosmucacz
    dosmucacz 14 grudnia, 2018, 17:32

    Etatowy kłamca. Nikt mu nie kazał kłamać i oszukiwać na podatkach i to nie ma nic wspólnego z Trumpem. Teraz usiłuje zwalić winę na Trumpa. Nie wyszło z Rosją i z paniami, to teraz Trump „haters” wykorzystują Cohena i koszty związane z inauguracją, aby dopaść Trumpa. Antyamerykańskie media ogłupiły część Amerykanów i ci ludzie bezkrytycznie akceptują takie stanowisko. Jeżeli chodzi o rzekome przestępstwo związane z wypłatą pieniędzy dla dwóch pań, to najlepiej podsumował całą sprawę emerytowany profesor z Uniwersytetu Harvarda Alan Dershowitz: Cohen doesn’t know difference between wrong and illegal.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*