Michael Bloomberg wraca do Partii Demokratycznej

Michael Bloomberg wraca do Partii Demokratycznej

Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg ponownie zarejestrował się w środę jako członek Partii Demokratycznej, podsycając spekulacje, że może wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

76-letni Bloomberg – miliarder, założyciel, właściciel i prezes finansowego serwisu medialnego Bloomberg L.P. – wyjaśnił w mediach społecznościowych, że robi to z powodu potencjalnego kryzysu konstytucyjnego grożącego krajowi pod rządami Donalda Trumpa. „W kluczowych punktach historii USA jedna z dwóch partii służyła jako bastion przeciwko tym, którzy zagrażają naszej konstytucji. Dwa lata temu na konwencji Demokratów ostrzegałem przed tym zagrożeniem. Dziś rejestruję się ponownie jako Demokrata – którym byłem przez większość życia – ponieważ potrzebujemy Demokratów, aby zapewniali naszemu krajowi równowagę, której tak bardzo potrzebuje” – napisał Bloomberg na Instagramie.

Bloomberg przez wiele lat był członkiem Partii Demokratycznej, ale w 2001 roku zmienił orientację polityczną i przeszedł do Partii Republikańskiej. W jej barwach wystartował w wygranych wyborach na burmistrza Nowego Jorku w 2001 r. oraz cztery lata później, gdy ubiegał się – skutecznie – o reelekcję. W 2007 r. opuścił szeregi Republikanów i kadencję dokończył jako niezależny. Jako kandydat niezależny zapewnił sobie kolejną reelekcję. Ogółem burmistrzem największego miasta USA był przez 12 lat – od początku 2002 do końca 2013 r.

W kampanii przed trzema ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA wielokrotnie spekulowano, że Bloomberg może wystartować jako kandydat niezależny, ale ostatecznie ani razu się na to nie zdecydował. Informując o ponownym zarejestrowaniu się jako Demokrata, nie wspomniał nic o swoich planach w kontekście wyborów prezydenckich za dwa lata.

Bloomberg, będący zdecydowanym krytykiem prezydenta Trumpa, w trakcie trwającej kampanii przed wyborami do Kongresu, przekazał na fundusz wyborczy Demokratów dotacje w łącznej wysokości 100 milionów dolarów. Według magazynu „Forbes”, jego majątek wynosi 51,8 miliarda dolarów. (PAP)

Na zdjęciu: Michael Bloomberg
fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Wybory 2018

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*