Meksyk. Zidentyfikowano szczątki jednego z uprowadzonych studentów

Meksyk. Zidentyfikowano szczątki jednego z uprowadzonych studentów

Argentyńscy eksperci medycyny sądowej zidentyfikowali szczątki co najmniej jednego z 43 uprowadzonych w Meksyku studentów – poinformowały w sobotę meksykańskie media, powołując się na źródła rządowe.

Fragmenty kości znaleziono na hałdzie śmieci w miejscowości Cocula, w pobliżu miasta Iguala w stanie Guerrero, na południu Meksyku.

W sprawie zaginięcia studentów zatrzymano ponad 50 osób, głównie członków grupy przestępczej Guerreros Unido, ale też policjantów, którzy najprawdopodobniej współpracowali z przestępcami i zlecili im dokonanie tej zbrodni. Zatrzymani członkowie gangu przyznali się do zamordowania 43 osób i spalenia ich zwłok. Gangsterzy zeznali, iż w momencie podpalania niektóre z ofiar były jeszcze żywe.

26 września w Iguali doszło do demonstracji studentów przeciwko reformie edukacyjnej. Podczas protestu zginęło sześć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Po manifestacji zaginęło 43 studentów, którzy po raz ostatni byli widziani w policyjnych radiowozach.

Rodziny studentów podkreślają, że zaakceptują jedynie wyniki sekcji zwłok przeprowadzonych przez argentyńskich lekarzy sądowych. To oni we współpracy z meksykańskimi ekspertami badają DNA szczątków ludzkich, znalezionych w masowych grobach w Iguali i Coculi.

Fragmenty kości władze Meksyku wysłały także do Austrii, gdzie badają je specjaliści z uniwersytetu w Innsbrucku. (PAP)

fot.Rebecca Blackwell/Pool/EPA

fot.Rebecca Blackwell/Pool/EPA

fot.Rebecca Blackwell/Pool/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*