Meksyk żąda od USA śledztwa w sprawie wydarzeń na granicy

Meksyk żąda od USA śledztwa w sprawie wydarzeń na granicy

Meksyk żąda od Stanów Zjednoczonych przeprowadzenia śledztwa w sprawie agresji amerykańskich służb granicznych wobec migrantów 25 listopada zeszłego roku i 1 stycznia. Według meksykańskiego MSZ uchodźcy zaatakowani zostali gazem łzawiącym.

„Minister spraw zagranicznych wysłał notę dyplomatyczną do ambasady USA w Meksyku w sprawie incydentów, które miały miejsce na granicy miądzy miastem Tijuana w Meksyku a San Diego w USA” – poinformowano w komunikacie rządu meksykańskiego.

25 listopada zeszłego roku ok. 500 migrantów z Ameryki Środkowej zostało zatrzymanych na granicy meksykańsko amerykańskiej, po czym służby graniczne użyły wobec nich gazu łzawiązego. Podobne wydarzenie miało miejsce w noc sylwestrową, gdy grupa 100 uchodźców znów została zaatakowana gazem.

„Meksyk potępia tego rodzaju akty przemocy na granicy i podkreśla swoje zaangażowanie w ochronę praw człowieka i bezpieczeństwo wszystkich migrantów” – oświadczyło meksykańskie MSZ.

W Tijuanie w listopadzie zeszłego roku pojawiło się ok. 7000 migrantów, głównie z Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru, którzy chcieli dostać się na terytorium USA. Obecnie jest ich tam ok. półtora tysiąca, pozostali opuścili to miasto bądź zgodzili się na powrót do swoich krajów. (PAP)

fot.JOSEBETH TERRIQUEZ/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*