Meksyk/ Pena Nieto podkreśla chęć dialogu USA i Meksyku

Enrique Pena Nieto fot.Erik S. Lesser/EPA

Enrique Pena Nieto
fot.Erik S. Lesser/EPA

W czasie spotkania z ministrem bezpieczeństwa narodowego USA Johnem Kellym oraz sekretarzem stanu Rexem Tillersonem prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto podkreślił chęć ze strony rządów obu państw do dialogu i działania „z wzajemnym poszanowaniem suwerenności”.

W wydanym po czwartkowym spotkaniu komunikacie biura prezydenta poinformowano, że Pena Nieto ocenił podczas rozmów, iż „dochodzi do nich w czasie, gdy niezwykle ważne jest umocnienie dialogu” między władzami Meksyku i USA.

„Przywódca podkreślił, że Meksyk będzie negocjował (z amerykańskimi władzami – PAP) w sposób całościowy i zdecydowany, działając na rzecz interesów naszego państwa” – czytamy w oświadczeniu.

Celem czwartkowej rozmowy było omówienie amerykańskich projektów działań mających zredukować napływ do USA nielegalnych imigrantów, wśród których najliczniejsi są Meksykanie. Na 11,1 miliona nielegalnych imigrantów przebywających w Stanach Zjednoczonych 5,9 miliona stanowią Meksykanie.

Wcześniej w czwartek, po spotkaniu z meksykańskim ministrem spraw wewnętrznych Miguelem Angelem Osorio Chongiem, Kelly zapewnił, że „nie będzie masowych deportacji” ani „operacji wojskowych” przeciwko meksykańskim imigrantom w Stanach Zjednoczonych.

Amerykański minister bezpieczeństwa narodowego wyjaśnił, że „wszystkich deportacji będzie się dokonywać w ramach obowiązującego prawa” i będą one dotyczyć zwłaszcza osób, które były już karane. Oświadczył też, że operacje te „będą skoncentrowane na osiągnięciu rezultatów”, a jednocześnie przeprowadzane „z poszanowaniem ludzkiej godności”.

We wtorek w USA wydano nowe wytyczne obejmujące plan deportowania nielegalnych imigrantów do krajów, z których przybyli. Te wytyczne dla agentów imigracyjnych są częścią szerszego planu ochrony granic i kontroli imigracji zawartego w rozporządzeniach podpisanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa 25 stycznia. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Meksyk, nieto, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*