Meksyk. Migranci z Ameryki Środkowej próbowali przedrzeć się na terytorium USA

Meksyk. Migranci z Ameryki Środkowej próbowali przedrzeć się na terytorium USA

Kilkuset migrantów z Ameryki Środkowej próbowało w niedzielę nielegalnie przekroczyć granicę USA na przejściu granicznym w mieście Tijuana na północnym zachodzie Meksyku. Interweniowały służby porządkowe obu krajów.

Według meksykańskich mediów od 500 do 700 migrantów przedarło się przez kordon meksykańskiej policji. Następnie część z nich próbowała sforsować graniczne ogrodzenie. Amerykańskie służby porządkowe użyły wobec nich gazu łzawiącego.

fot.David Guzmán/EPA-EFE/REX/Shutterstock

fot.David Guzmán/EPA-EFE/REX/Shutterstock

fot.David Guzmán/EPA-EFE/REX/Shutterstock

„Niektóre grupy migrantów próbowały przedrzeć na terytorium Stanów Zjednoczonych” – potwierdził szef meksykańskiego MSW Alfonso Navarrete Prida. Dodał, że ci migranci, którzy złamali prawo, zostaną wydaleni z Meksyku.

Przejście graniczne, na którym doszło do tego incydentu, zostało zamknięte do odwołania – poinformowała placówka amerykańskiej straży granicznej w San Diego.

Tysiące migrantów, głównie z Hondurasu, ale także z innych krajów Ameryki Środkowej, którzy opuścili ich kraje w połowie października uciekając przed nędzą, brakiem perspektyw i plagą przestępczości, systematycznie dociera obecnie do granicy USA.

Do niewielkiego meksykańskiego miasta Tijuana na granicy z USA dotarło już blisko 5 tys. migrantów.

Tymczasem prezydent USA Donald Trump napisał w sobotę na Twitterze, że „migranci na południowej granicy nie będą wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych do czasu indywidualnego zaaprobowania ich wniosków przez sąd”. „Wpuścimy tylko tych, którzy przybędą do naszego kraju legalnie. Wobec innych stosujemy konsekwentnie politykę +Złapać i Zatrzymać+” – dodał.

Trump, który nazwał karawanę migrantów „inwazją”, zagroził też całkowitym zamknięciem południowej granicy „w razie potrzeby”.

Dwa dni wcześniej prezydent USA ogłosił, że zezwolił amerykańskiemu wojsku na użycie w razie konieczności „śmiercionośnej siły” na granicy z Meksykiem.(PAP)

fot.David Guzmán/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*