Meksyk. Alarm po kradzieży materiałów radioaktywnych

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

W pięciu meksykańskich stanach ogłoszono w niedzielę alarm w związku z kradzieżą samochodu półciężarowego przewożącego substancje radioaktywne, które mogą być niebezpieczne – poinformował resort spraw wewnętrznych.

Pikap z promieniotwórczym irydem-192 został skradziony w mieście San Juan del Rio w stanie Queretaro w środkowej części kraju. Alarm ogłoszono w tym stanie, a także stanach Hidalgo, Guanajuato, San Luis Potosi i Michoacan.

Substancje, które miały być wykorzystane w przemysłowej radiografii, „mogą być niebezpieczne, jeśli nie obchodzi się z nimi ostrożnie” i mogą „wywołać poważne lub trwałe oparzenia u osób, które mają z nimi styczność nawet przez chwilę” – ostrzegło MSW Meksyku. Władze zalecają, by zachować bezpieczną odległość 30 metrów od pojemnika z irydem-192.

Kradzieże niebezpiecznych substancji nie są w Meksyku rzadkością. W kwietniu 2015 roku skradziono tam inny kontener z irydem-192. Ładunek odnaleziono po tygodniu. Była to czwarta taka kradzież od 2013 roku.

We wszystkich przypadkach ustalono, że złodzieje chcieli jedynie wykorzystać skradzione pojazdy i byli nieświadomi, że w samochodach jest niebezpieczny ładunek. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*