Media: McCain nie chce, aby Trump uczestniczył w jego pogrzebie

Media: McCain nie chce, aby Trump uczestniczył w jego pogrzebie

Republikański senator z Arizony John McCain, który walczy z rakiem mózgu, powiedział, że nie chce, aby prezydent USA Donald Trump uczestniczył w jego pogrzebie – poinformowały w sobotę wieczorem czasu lokalnego dziennik „New York Times” i telewizja NBC News.

Powołując się na osoby z otoczenia McCaina, „NYT” i telewizja NBC News podały, że senator chce, aby to wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Trump reprezentowali Biały Dom na jego pogrzebie.

81-letni McCain, weteran wojny w Wietnamie, od ponad roku walczy z agresywną formą raka mózgu. Obecnie przebywa w Arizonie, gdzie dochodzi do siebie po operacji infekcji jelitowej.

McCain i Trump mają trudne relacje, co było szczególnie widoczne podczas kampanii Republikanów w wyborach prezydenckich w 2016 roku – wskazuje agencja AFP. W przemówieniu podczas kampanii obecny prezydent zaatakował McCaina, pojmanego w Wietnamie, kiedy jego samolot został zestrzelony w 1967 roku nad Hanoi, mówiąc, że nie jest bohaterem. „Jest bohaterem, bo został schwytany? Lubię ludzi, którzy nie zostali schwytani” – powiedział.

Zeszłego lata McCain zagłosował przeciwko likwidacji programu powszechnej opieki zdrowotnej nazywanego od poprzedniego prezydenta Baracka Obamy, który go przeforsował, Obamacare. Likwidacja Obamacare była jednym z czołowych haseł Trumpa w kampanii.

McCain jest uważany za „jastrzębia” w odniesieniu do Rosji. Skrytykował niedawno prezydenta Trumpa za pogratulowanie Władimirowi Putinowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Jak ocenił McCain, gratulacje złożone Putinowi przez amerykańskiego prezydenta to „obraza dla każdego Rosjanina, który został pozbawiony prawa głosowania w wolnych i uczciwych wyborach”. „Prezydent USA nie jest przywódcą wolnego świata, jeśli gratuluje dyktatorom zwycięstwa w oszukańczych wyborach” – podkreślił senator.

McCain jest też zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

John McCain dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George’em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z Demokratą Barackiem Obamą. (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Anonim
  Anonim 7 maja, 2018, 07:27

  Ludzie nie zapomna mu poparcia obamacare. To znaczy oprocz beneficjentow majacych za darmo lub niewielka oplate dobre ubezpieczenie i agentow czepiacych dobra kase na tym biznesie. Oczywiscie caly biznes medyczny tez mloci niezla kase.
  Tak ze panie senatorze spoczywaj w pokoju, oby zlo jakie wyrzadzilej ciezko pracujacym obywatelom zostalo zrzucone na chorobe jaka drazyc twoj mozg….

  Reply this comment
 2. dosmucacz
  dosmucacz 7 maja, 2018, 11:13

  Senator McCain i wielu innych to dobre przykłady na to, że powinien być wprowadzony limit wieku i limit kadencji dla członków Kongresu USA. Nawet w tak konserwatywnej instytucji jak KK biskupi osiągający wiek 75 lat rezygnują z urzędów, a kardynałowie w wieku powyżej 80 lat nie mogą uczestniczyć w wyborze papieża. Ponadto należy wydłużyć kadencję członków izby reprezentantów do 4 lat. Obecnie taki reprezentant (przy dwuletniej kadencji) pierwszy rok pracuje w miarę normalnie, natomiast drugi rok poświęcony jest na zbieranie funduszy i kampanię wyborczą. Dlatego praca członków kongresu jest tak nieefektywna i tak nisko oceniana.

  Reply this comment
 3. SARAH
  SARAH 7 maja, 2018, 13:19

  wielu amerykanow winni McCINA za przegranie wyborow na rzecz B.Obama
  bo tez zachcialo mu sie dawnej sympatii S. PALIN NA VICE PRESIDENT I PRZEZ TO PRZEGRAL WYBORY , PORZUCIL ZONE Z DZIECIMI I WZIAL SOBIE WIELE LAT MLODSZA OBECNA ZONA
  slaby polityk i kobeciarz.

  Reply this comment
  • Ezy
   Ezy 7 maja, 2018, 20:03

   Sarah, co i o kim tym pieprzysz?

   Reply this comment
   • Anonim
    Anonim 8 maja, 2018, 07:32

    Ezy, ale czego nie rozumiesz? Miedzy paniami McCain jest 17 lat roznicy. Prawa jest tez ze byl bardzo slabym kandydatem na prezydenta. Typowy RINO w szeregach republikanskich.

    Reply this comment
  • Ezy
   Ezy 8 maja, 2018, 19:33

   Sarah, Palin nigdy nie była sympatią McCaina. Wziął ją licząc na głosy kobiet, Jego pierwsza żona była rozwódką z dwojgiem dzieci. W jednym masz rację – przegrał przez Palin. Zwracam również uwagę na to, że jest jednym z nielicznych senatorów cieszących się szacunkiem ustawodawców z obu partii za to, że stać go na wyrażanie własnych opinii nawet wbrew linii swojej partii. Trzeba mieć charakter, żeby dobrowolnie przetrwać niewolę w „Hanoi Hilton”, gdy jako synowi admirała proponowano mu wolność. McCain oświadczył jednak, że chce być traktowany jak jego koledzy.

   Reply this comment
   • Sarah
    Sarah 9 maja, 2018, 09:40

    Sarah Heath po mezu Palin ,wygrala korone Miss Wasilla w roku 1984
    w jury zasiadal John McCain , czyli znali sie od dawna,tez roznie o tym mowiono i komentowano
    ja jestem rezydentka Arizony i Californii ,pracuje w mediach
    takze Ezy nie wciskaj mi ze Ty wiesz lepiej .

    Reply this comment
 4. niklot
  niklot 7 maja, 2018, 16:52

  Recenzja ?

  Reply this comment
 5. niklot
  niklot 8 maja, 2018, 01:15

  Kochani a co to was obchodzi, kiedy kopnie w kalendarz?!

  Reply this comment
 6. Mika
  Mika 8 maja, 2018, 12:54

  Senator Arizony John McCain .przegral wybory w 2008 z B.Obama
  Sarah Palin gorvenor z Alaski, byla jego wybranka na vice president z ktorej nabijala sie cala Ameryka. byl weteranem z Wietnamu ale jako polityk nie pomagal innym bezdomnym weteranom .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*