Media: jeden z zamachowców w Paryżu był szkolony przez Al-Kaidę

Media: jeden z zamachowców w Paryżu był szkolony przez Al-Kaidę

Said Kouachi, jeden z domniemanych sprawców zamachu na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w Paryżu, w 2011 r. przeszedł kilkumiesięczne szkolenie w obozie Al-Kaidy w Jemenie – podały w piątek stacja telewizyjna CNN oraz dziennik „New York Times”.

To, że 34-letni Said Kouachi ma za sobą szkolenie w obozie terrorystycznym, da się rozpoznać po nagraniach wideo z dokonanego w środę zamachu – twierdzi „NYT”, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskich władz.

Stacja CNN podała również, że jeszcze przed atakiem służby USA obserwowały Saida i jego młodszego brata Cherifa. Obaj trafili do rejestru pasażerów objętych zakazem wstępu na pokład samolotów udających się do USA. Według stacji amerykańskie służby próbują obecnie ustalić, czy polecenie wykonania zamachu wyszło od jemeńskiej filii Al-Kaidy, jednak na razie nic na to nie wskazuje.

Na zdjęciu: Cherif Kouachi, (z lewej) i jego brat  Said Kouachi fot.French police/Handout/EPA

Cherif Kouachi, (z lewej) i jego brat Said Kouachi fot.French police/Handout/EPA

W piątek kontynuowane są poszukiwania obu domniemanych sprawców. W ramach śledztwa aresztowano dotychczas dziewięć osób – poinformowało MSW. W związku z zaistniałą sytuacją prezydent Francois Hollande na piątek rano zwołał kolejne nadzwyczajne posiedzenie rządu.

Po znalezieniu koktajli Mołotowa i islamistycznej flagi w samochodzie, którym sprawcy uciekli z miejsca ataku, policja przyjmuje, że planowali oni też inne zamachy.

W ataku na redakcję tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w Paryżu zginęło 12 osób, a 11 zostało rannych. Zamaskowani napastnicy wdarli się do biura i zastrzelili uczestników kolegium redakcyjnego, po czym zbiegli. Po zamachu rozpoczęto poszukiwania sprawców, zidentyfikowanych przez policję jako 18-letni Hamyd Mourad oraz bracia Kouachi. Mourad w nocy ze środy na czwartek oddał się w ręce policji; twierdzi, że jest niewinny.

Dla uczczenia pamięci ofiar czwartek był we Francji dniem żałoby narodowej.(PAP)

fot.Yoan Valat/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*