Mattis: decyzja w sprawie stałej bazy w Polsce jeszcze nie została podjęta

Mattis: decyzja w sprawie stałej bazy w Polsce jeszcze nie została podjęta

USA nie podjęły jeszcze żadnych decyzji dotyczących stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, sprawa jest na wczesnym etapie rozpatrywania – oświadczył w poniedziałek dziennikarzom sekretarz obrony USA James Mattis.
“Obecnie oceniamy jaka jest konkretnie propozycja Polski, jaki jest potencjał tego co nam proponują” – powiedział Mattis. “Jesteśmy na etapie badań, nie podejmowaliśmy jeszcze żadnych decyzji” – dodał.
Szef Pentagonu podkreślił, że “znajdujemy się na wczesnym stadium, razem pracujemy i wysoko oceniamy propozycję Polski”.
Według tygodnika “Washington Examiner” Mattis powiedział, że wojsko USA obecnie bada jakiego rodzaju operacje mogłyby być wykonywane na oferowanym przez Polskę terenie. Po sprawdzeniu terenu, który polskie władze chcą przeznaczyć pod budowę amerykańskiej bazy, będzie można ocenić, co faktycznie może być w tym miejscu powstać – miał powiedzieć Mattis w relacji tygodnika.
W ub. tygodniu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się “Fort Trump”.
Trump ocenił, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardów dolarów. “Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów” – powiedział. (PAP)

Na zdjęciu: James Mattis
fot.GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 26 września, 2018, 03:57

  Kolejne polskie rządy przez ostatnie 30 lat dokładnie rozwalili, zniszczyli polskie wojsko, a teraz liczą na wuja Sama.

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 26 września, 2018, 04:02

  Najlepiej forsę przepierdolić i krzyczeć…ratujcie, Ruskie idą! A gdzie poszła forsa przez 30 lat, miliardy $, że nic Polska nie ma?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*