Maduro: sankcje to wyraz „desperacji” i „nienawiści” Trumpa

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro fot. EPA/MIRAFLORES PRESS

Prezydent Nicolas Maduro uważa, że sankcje finansowe nałożone na niego przez USA, odzwierciedlają jedynie „desperację” i „nienawiść” Donalda Trumpa wobec władz Wenezueli.

„Jestem dumny z tych sankcji, panie imperatorze Trump (…) Nie przyjmuję rozkazów z imperium” – powiedział w poniedziałek Maduro, kilka godzin po tym, jak USA ogłosiły nałożenie na niego sankcji finansowych.

W reakcji na niedzielne wybory do Konstytuanty i „podważanie demokracji w Wenezueli” ministerstwo skarbu USA ogłosiło nałożenie na Maduro bezprecedensowych sankcji finansowych; jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostaną zamrożone, a obywatele USA będą mieli zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z prezydentem Wenezueli.

„Nielegalne wybory potwierdziły, że jest on dyktatorem, który ignoruje wolę Wenezuelczyków” – powiedział w poniedziałek sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

„Maduro jest nie tylko złym przywódcą, jest dyktatorem” – oświadczył z kolei Herbert R. McMaster, doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.

Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie niegraniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu. Obecny, w którym ogromną większość ma opozycja, został praktycznie pozbawiony przez rząd swych prerogatyw i sterroryzowany przez bojówkarzy.

Przeciwnicy władz postrzegają głosowanie jako próbę pełnego zawłaszczenia władzy przez prezydenta Maduro. Jego obecny mandat wygasa w 2019 roku. (PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*