Łukaszenka: bez udziału USA niemożliwa stabilność na Ukrainie

Alaksandr Łukaszenka fot.Sergei Grits/Pool/EPA

Alaksandr Łukaszenka fot.Sergei Grits/Pool/EPA

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ocenił, że bez udziału Stanów Zjednoczonych nie jest możliwe doprowadzenie do stabilności na Ukrainie. Mówił o tym we wtorkowym wywiadzie dla agencji Bloomberg – poinformowała jego służba prasowa.

„Najbardziej niepokoi to, że do tego procesu otwarcie nie przyłączyli się Amerykanie” – oświadczył Łukaszenka, nawiązując do sytuacji na Ukrainie po podpisaniu w Mińsku 12 lutego porozumienia wynegocjowanego przez przywódców państw „kwartetu normandzkiego”: kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande’a, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę i prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Uważam, że bez Amerykanów na Ukrainie nie jest możliwa jakakolwiek stabilność. Spotykając się w ostatnim czasie z oficjalnymi przedstawicielami USA, którzy nas odwiedzili, zdecydowanie przekazywałem im ten punkt widzenia. Mówiłem, że nie wiem, czego tu, w Europie Wschodniej, a w szczególności na Ukrainie, chcą Amerykanie, ale jeśli chcą, by panowały tu pokój i stabilność, powinni natychmiast przyłączyć się do tego procesu” – podkreślił.

Wynegocjowane przez „kwartet normandzki” porozumienie o uregulowaniu trwającego od kwietnia 2014 r. konfliktu w Donbasie podpisali 12 marca w Mińsku członkowie grupy kontaktowej (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz przedstawiciele separatystów.

Uzgodniony w nim rozejm na wschodzie Ukrainy formalnie obowiązuje od 15 lutego. Strony miały następnie wycofać w ciągu 14 dni ciężkie uzbrojenie i miano wytyczyć strefę buforową o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*