Luizjana: zastrzelił zakładnika, zginął od kuli policjanta

Luizjana: zastrzelił zakładnika, zginął od kuli policjanta

20-letni Fuaed Abdo Ahmed pod groźbą użycia broni zatrzymał troje zakładników. Zanim sam zginął od kuli policjanta zabił jedną osobę i postrzelił drugą .Tragedia rozegrała się w banku w małej miejscowości St. Joseph, położonej w pobliżu granicy między Luizjaną a Mississippi.

Mobilne centrum dowodzenia w Louizjanie fot. Erik S. Lesser/PAP/EPA

Mobilne centrum dowodzenia w Louizjanie fot. Erik S. Lesser/PAP/EPA

Negocjacje z porywaczem trwały blisko 12 godzin. Utrudniał je fakt, że Ahmed cierpiał na zaburzenia psychiczne, był przekonany, że ma w głowie implant. Napisał list, w którym podał szczegóły planowanej akcji. „Był wściekły na ludzi, ponieważ nie darzyli go sympatią. Słyszał jakieś głosy. Jako warunek wypuszczenia jednej zakładniczki zażądał usunięcia z głowy implantu” – opowiada szef stanowej policji z Luizjany pułkownik Mike Edmonson.

Policjanci skorzystali z pomocy przyjaciela Ahmeda z Alaski. Mężczyzna zdołał przekonać go, by uwolnił jedną z kobiet. Po jakimś czasie Ahmed powiedział policji, że zabije dwoje pozostałych zakładników.

Policja wtargnęła do budynku. Wtedy mężczyzna spełnił pogróżkę. Jedną osobę zabił, drugą ciężko zranił; zginął pd kuli policjanta.

W torbie szaleńca znaleziono narzędzia, które miały mu służyć do torturowania zakładników.

Edmonson twierdzi, że nic nie  wskazuje na to, iż Ahmed wcześniej znał zakładników,  którzy pracowali w banku mieszczącym się naprzeciwko biznesu jego rodziców.

Rodzina Ahmeda pochodzi z Jemenu. On sam jest amerykańskim obywatelem. Nie wiadomo, czy działał z pobudek religijnych, politycznych czy też po prostu z powodu zaburzeń psychicznych.

Na swoim Facebooku Ahmed pisze, że pochodzi z Fresno w Kalifornii. Prowadzi wywody o życiu kierując się naukami chińskiego filozofa z VI wieku przed Chrystusem. Podaje się za fana aktora komediowego Jerry’ego Seinfielda, rapera Eminema i islamu. Kilka godzin przed pójściem do banku Ahmed zamieścił na Facebooku fotografię mężczyzny atakującego mieczem czołg. Poniżej znajdował się cytat z noweli science-fiction Roberta Heinleina pt. „If This Goes On”, który spekuluje na temat futurystycznego świata.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*