Łotwa. Biden: USA w 100 proc. wypełniają swe zobowiązania sojusznicze

Joe Biden fot.Valda Kalnina/EPA

Joe Biden fot.Valda Kalnina/EPA

Stany Zjednoczone są całkowicie zaangażowane w wypełnianie zobowiązań NATO polegających na obronie każdego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego – zapewnił we wtorek w stolicy Łotwy Rydze wiceprezydent USA Joe Biden.

„Jesteśmy całkowicie, dokładnie i w stu procentach zaangażowani w wypełnianie naszych natowskich zobowiązań, w tym zwłaszcza (zobowiązań wynikających) z artykułu 5” Traktatu Północnoatlantyckiego o przyjściu z pomocą każdemu krajowi będącemu obiektem agresji – powiedział Biden. „Chcę, aby to było całkowicie jasne dla wszystkich ludzi w państwach bałtyckich” – podkreślił.

Jak zauważył, komentarze kandydata Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donalda Trumpa na temat NATO nie powinny być brane poważnie. Trump wielokrotnie powtarzał, że NATO jest „organizacją przestarzałą” i oświadczył, że pod jego rządami USA przyjdą z pomocą zaatakowanym krajom bałtyckim tylko wtedy, jeśli wypełnią one finansowe zobowiązania wobec Ameryki. Mówił też, że „dogada się” z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i sugerował, że aneksja Krymu była uzasadniona.

Biden przebywa z wizytą na Łotwie, gdzie spotyka się z prezydentami trzech państw bałtyckich: Łotwy, Litwy i Estonii. Tematem rozmów są kwestie bezpieczeństwa regionalnego oraz stosunki z Rosją.

W trakcie obecnej podróży europejskiej, która potrwa do 25 września, wiceprezydent USA odwiedzi jeszcze Turcję i Szwecję. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Joe Biden, łotwa, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*