Loretta Lynch nowym prokuratorem generalnym

Loretta Lynch nowym prokuratorem generalnym

Prezydent Barack Obama mianował w sobotę nowym prokuratorem generalnym USA 55-letnią Lorettę Lynch, która w razie zatwierdzenia przez Senat będzie pierwszą Afroamerykanką na tym stanowisku.

W systemie ustrojowym Stanów Zjednoczonych prokurator generalny sprawuje zarazem urząd ministra sprawiedliwości.

55-letnia Lynch, kierująca dotąd prokuraturą federalną wschodniego okręgu Nowego Jorku, ma zastąpić Erica Holdera, który pod koniec września złożył dymisję. Holder, pierwszy czarnoskóry prokurator generalny w historii USA, pełnił tę funkcję od początku pierwszej kadencji prezydenckiej Obamy w 2009 roku.

„Loretta jest być może jedynym prawnikiem w Ameryce, który walczy z gangsterami, potentatami narkotykowymi oraz terrorystami i nadal cieszy się opinią osoby czarującej” – powiedział prezydent, ogłaszając w Białym Domu nominację Lynch.

Jak zaznacza Reuters, Obama zamierzał ujawnić tę decyzję dopiero po powrocie ze swej rozpoczynającej się w niedzielę podróży do Chin, Birmy i Australii, ale zadziałał szybciej z powodu przecieków prasowych, iż spośród kilku rekomendowanych przez Holdera kandydatów wybrał Lynch.

(PAP)

Na zdj.: Loretta Lynch fot.Justin Lane/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*