Linie lotnicze z USA i Europy nadal nie latają do Tel Awiwu

Linie lotnicze z USA i Europy nadal nie latają do Tel Awiwu

Duże amerykańskie i europejskie linie lotnicze nie latały w środę do Tel Awiwu. Loty zawieszono z powodu ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy kontrolowanej przez Hamas. Izrael twierdzi jednak, że zagrożenia nie ma.

Turyści z Salt Lake City, którzy utknęli na lotnisku w Tel Avivie fot.Jim Hollander/EPA

Turyści z Salt Lake City, którzy utknęli na lotnisku w Tel Avivie fot.Jim Hollander/EPA

„Usilne zalecenie” wstrzymania lotów do Tel Awiwu wydała we wtorek wieczorem Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego. Nieco wcześniej zrobił to amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa.

Izraelski ekspert ds. lotnictwa Efraim Komissar powiedział rozgłośni Artuz 7, że Amerykanie chcą w ten sposób wywrzeć wpływ na rząd izraelski i skłonić go do starań o zawieszenie broni z Hamasem. Waszyngton zaprzecza. Sekretarz stanu USA John Kerry podkreślił w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że zawieszenie lotów do Tel Awiwu jest podyktowane wyłącznie troską o bezpieczeństwo.

Zawieszenie lotów skrytykował prezydent Izraela Szimon Peres. „Właściwą odpowiedzią nie jest odwoływanie lotów, lecz powstrzymanie rakiet (Hamasu)” – powiedział w Jerozolimie na spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Ministerstwo transportu Izraela podkreśla, że port lotniczy w Tel Awiwie jest bezpieczny.

Air France i Lufthansa odwołały w środę kolejne loty do Tel Awiwu. W przypadku Lufthansy odwołanie obowiązuje do czwartku wieczorem, w przypadku Air France – do odwołania. Lufthansa poinformowała, że jej decyzja dotyczy także filii – Germanwings, Austrian Airlines, Swiss i Brussels Airlines.

We wtorek i w środę loty do Tel Awiwu odwołały też linie KLM, Alitalia i Scandinavian Airlines. Nie wiadomo, czy nie będą tam latać również w czwartek.

Natomiast linie British Airways poinformowały w środę, że nie odwołały lotów do Tel Awiwu i nie mają tego w planach. Associated Press pisze, że nie udało jej się uzyskać od British Airways informacji, dotyczących podstaw podjęcia takiej decyzji.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*