Lawina błotna w stanie Waszyngton. 14 osób nie żyje, ponad sto na liście zaginionych

Lawina błotna w stanie Waszyngton. 14 osób nie żyje, ponad sto na liście zaginionych

Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnej lawiny błotnej w stanie Waszyngton, na zachodzie USA; potwierdziły to w poniedziałek amerykańskie służby po tym, jak znalazły kolejne sześć ciał. Lista zaginionych wciąż jest długa iz najduje się na niej ponad sto nazwisk.

Tak wygląda miasteczko Oso w stanie Waszyngton po przejściu lawiny błotnej  fot.WSDOT/Handout/PAP/EPA

Tak wygląda miasteczko Oso w stanie Waszyngton po przejściu lawiny błotnej
fot.WSDOT/Handout/PAP/EPA

O wydobyciu zwłok poinformowało na Twitterze biuro szeryfa hrabstwa Snohomish. 

„Sytuacja jest bardzo przygnębiająca” – powiedział szef miejscowej straży pożarnej, Travis Hots. „Wciąż mamy nadzieję, że będziemy w stanie wyciągnąć ludzi żywych. Lecz należy pamiętać, że nie znaleźliśmy nikogo żywego w tym zwałowisku od soboty, od pierwszych chwil naszej operacji” – tłumaczył.

Szef służb ratunkowych z hrabstwa Snohomish, John Pennington, poinformował, że nie jest znany los 108 osób, które mogły przebywać w miejscu katastrofy.

„To nie oznacza, że jest 108 rannych lub 108 zabitych. To 108 raportów” o osobach, które zaginęły – oświadczył.

Poszukiwania komplikuje zła pogoda. Ponadto zwały ziemi i gruzu zatamowały rzekę, która teraz grozi wystąpieniem z brzegów.

Ulewne deszcze spowodowały w sobotę zejście potężnej lawiny błotnej z górskiego zbocza w pobliżu miejscowości Oso, położonej około 55 km na północ od Seattle. Zwały ziemi, które niosły ze sobą skały i połamane drzewa, zniszczyły kilkadziesiąt gospodarstw.

Do szpitala trafiło osiem osób, z których dwie są w stanie krytycznym. Lekarze walczą o życie 6-miesięcznego niemowlaka i 81-letniego mężczyzny.

(PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*