Kuba zwolniła część osób z grupy 53 więźniów politycznych

Kuba zwolniła część osób z grupy 53 więźniów politycznych

Władze Kuby uwolniły część osób z grupy 53 więźniów politycznych, tak jak uzgodniono w grudniu, gdy ogłoszono rozpoczęcie normalizacji stosunków USA-Kuba – podał we wtorek amerykański Departament Stanu. Waszyngton oczekuje, że wkrótce dojdzie do kolejnych zwolnień.

Kubańczycy „już zwolnili pewną liczbę więźniów. Chcemy, aby ten proces zakończył się w najbliższej przyszłości” – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki. Nie podała jednak konkretnie, ile osób zwolniły kubańskie władze.

Zastrzegła przy tym, że kwestia uwolnienia wszystkich 53 więźniów nie jest warunkiem wstępnym przeprowadzenia rozmów na temat legalnej imigracji czy ewentualnej normalizacji stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Kubą, które mają odbyć się jeszcze w styczniu.

Psaki dodała, że nie jest w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie dojdzie do takich rozmów, którymi po stronie USA miałaby kierować podsekretarz stanu ds. zachodniej hemisfery Roberta Jacobson. Wyraziła jednak nadzieję, że „nastąpi to w nadchodzących dniach”.

17 grudnia prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.

Tuż przed wystąpieniem Obamy administracja USA poinformowała, że w zamian za uwolnienie przez USA trzech kubańskich więźniów Kuba uwolniła bardzo ważnego amerykańskiego szpiega, więzionego na wyspie od blisko 20 lat. Władze Kuby uwolniły też 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który był przetrzymywany na Kubie od pięciu lat. USA utrzymują, że Gross nie był szpiegiem.

Źródła w administracji informowały wówczas, że w ramach porozumienia Waszyngtonu z Hawaną władze Kuby mają uwolnić 53 więźniów politycznych. (PAP)

fot.Ernesto Mastrascusa/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*