Kuba. Rewolucja w parlamencie, posiedzenie relacjonowane na Twitterze

fot.Alejandro Ernesto/EPA

fot.Alejandro Ernesto/EPA

Po raz pierwszy w historii kubańskiego parlamentaryzmu środowa sesja Zgromadzenia Narodowego Władzy Ludowej była relacjonowana na Twitterze. Na posiedzeniu omawiane były m.in. kwestie raportu budżetowego za 2014 rok i plany gospodarcze na najbliższy czas.

W historycznym posiedzeniu kubańskiego parlamentu brał udział prezydent Raul Castro. Agencja Associated Press zwraca jednak uwagę, że na obrady nie zostali wpuszczeni zagraniczni dziennikarze.

AP przypomina też, że parlament w ostatnim czasie założył swoje konto na Twitterze, na którym zapowiedziano m.in. środowe posiedzenie. Zamieszczono także informacje dotyczące najnowszej sesji – opublikowano np. wezwanie o spokój, wystosowane przez przewodniczącego parlamentu Estebana Lazo do deputowanych.

AP przypomina, że Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej obraduje dwa razy do roku.

Relacja na Twitterze z posiedzenia parlamentu to kolejny etap otwierania się komunistycznego reżimu na nowoczesne technologie i internet. W czerwcu władze w Hawanie poinformowały o rozszerzeniu dostępu obywateli do bezprzewodowego internetu, m.in. poprzez zwiększenie liczby centrów z dostępem do sieci, a także przez zmniejszenie opłat za korzystanie z Wi-Fi.

Rzecznik kubańskiego operatora telekomunikacyjnego ETECSA poinformował, że od lipca bezprzewodowy internet będzie dostępny w 35 centrach nadzorowanych przez władze w Hawanie. Zapowiedział też, że za godzinę korzystania z dostępu do sieci użytkownicy zapłacą tylko dwa dolary, a nie cztery i pół, jak to było do tej pory. Jednak AP zwraca uwagę, że mimo znacznej obniżki stawek dostęp do internetu pozostaje dla większości społeczeństwa luksusem.

Dostęp do sieci w domu jest nadal zakazany dla większości mieszkańców Kuby. Do tej pory bezprzewodowa sieć była dostępna głównie dla turystów mieszkających w hotelach. Ceny, jakie w nich obowiązywały, wynosiły nawet 25 proc. średniej krajowej pensji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*