Kuba otwarta na przedsięwzięcia USA na rzecz poprawy stosunków

Kuba otwarta na przedsięwzięcia USA na rzecz poprawy stosunków

Kuba jest otwarta na wszystkie przedsięwzięcia prezydenta USA Baracka Obamy na rzecz poprawy stosunków dwustronnych – oświadczyła w poniedziałek dyrektor departamentu Stanów Zjednoczonych w kubańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Josefina Vidal.

Udzielona agencji Associated Press wypowiedź Vidal to pierwsza wyraźniejsza publiczna reakcja władz w Hawanie na środowe wystąpienie Obamy, w którym zalecił on rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 roku stosunków dyplomatycznych z Kubą oraz rozluźnienie restrykcji, dotyczących podróży i eksportu do tego państwa.

Jak zaznaczyła Vidal, Kuba przyjmuje z uznaniem „cały pakiet”, jaki zaoferował Obama. Elementy tego pakietu to między innymi dostarczanie z USA sprzętu dla rozbudowy sieci internetowej na wyspie oraz zezwolenie na kontrakty eksportowe z firmami zakładanymi przez kubańskich przedsiębiorców prywatnych.

„Nasz prezydent (Raul Castro) powiedział, że z uznaniem przyjmujemy decyzję prezydenta Obamy o wprowadzeniu najistotniejszych od 54 lat zmian w stosunkach z Kubą. To obejmuje cały pakiet” – zadeklarowała Vidal.

„Spójrzmy wstecz. Czy kiedykolwiek widzieliście państwo negatywną odpowiedź na znoszenie przez amerykański rząd jakiegokolwiek typu restrykcji? Nie mamy jakiegokolwiek powodu dla odrzucania czegokolwiek pozytywnego, co pochodzi z USA, a takimi są przedsięwzięcia na rzecz złagodzenia blokady” – dodała przedstawicielka kubańskiego MSZ.

Jak jednocześnie podkreśliła, Kuba chce się jeszcze dokładnie przyjrzeć, jak administracja Obamy będzie wprowadzać w życie zapowiadane zmiany. (PAP)

fot.Alejandro Ernesto/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: Kuba, otwarcie, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*