Kuba: oficjalne dementi w sprawie „ważnej” konferencji prasowej

Kuba: oficjalne dementi w sprawie „ważnej” konferencji prasowej

Przedstawiciele Centrum Prasy Międzynarodowej (CPI) w Hawanie, które podlega kubańskiemu MSZ, zdementowali oficjalnie pogłoski o zwołaniu na piątek „ważnej” konferencji prasowej, którym towarzyszyły spekulacje dotyczące stanu zdrowia Fidela Castro.

Różne media zagraniczne, głównie w Miami na Florydzie, rozpowszechniały w ostatnich godzinach pogłoski, iż władze kubańskie zwołały w piątek konferencję prasową, na którą zaprosiły przedstawicieli prasy krajowej i zagranicznej, aby zakomunikować jakąś ważna informację. Pogłoskom tym towarzyszyły publikowane w internecie przypuszczenia, że może chodzić o zakomunikowanie światu informacji o zgonie b. prezydenta Kuby, 88-letniego Fidela Castro.

Fidel Castro zrzekł się władzy na rzecz swego młodszego brata Raula w 2006 roku.

W czwartek upłynął rok od ostatniego publicznego pojawienia się historycznego przywódcy rewolucji kubańskiej. Wziął on wtedy udział w inauguracji hawańskiego studia malarza Alexisa Leyvy – „Kcho”.

fot.Alejandro Ernesto/EPA

fot.Alejandro Ernesto/EPA

Ostatnie artykuły pióra Fidela Castro ukazały się w kubańskiej prasie w październiku ub. roku.

Fidel Castro nie wypowiedział się dotąd publicznie ani słowem na temat przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Hawaną a Waszyngtonem.

Kubański bloger Yohandry Fontana, uważany za zwolennika rządu, odpowiedział w piątek na swym Twitterze „wszystkim, którzy troszczą się o zdrowie Fidela Castro”: „Czuje się dobrze, pracuje jak zwykle”.

Hiszpańska agencja EFE pisze z Hawany, że wbrew spekulacjom poza granicami Kuby, sytuacja na wyspie „wydaje się normalna i spokojna”. (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*