Kuba. Ministerstwo handlu wewnętrznego zapowiada zmiany na rynku usług

fot.Ernesto Mastrascusa/EPA

fot.Ernesto Mastrascusa/EPA

Spółdzielnie usługowe i specjalizujące się w żywieniu zbiorowym będą mogły nabywać produkty żywnościowe bezpośrednio od państwowych producentów oraz w hurtowaniach, a nie w sklepach sprzedaży detalicznej – ogłosił we wtorek wiceminister handlu Odalys Escandell

Wbrew wcześniejszym obietnicom restauracje należące do prywatnych właścicieli nie będą mogły skorzystać z takiej możliwości i będą zmuszone nabywać żywność po znacznie wyższej cenie w sieci sprzedaży detalicznej.

Nowe regulacje dotyczyć będą przede wszystkim małych spółdzieni, które powstały na bazie przekształcanych przedsiębiorstw państwowych. Władze Kuby zgodziły się na oddanie pod kontrolę kolektywów pracowniczych całego szeregu małych firm usługowych od kawiarni i barów po zakłady fryzjerskie, ślusarskie i szewskie. Około pięciuset większych zakładów – takich jak salony kosmetyczne czy restauracje – zostało przekształconych w ostatnich latach w spółdzielnie.

Escandcell zapowiedział w swym wystąpieniu telewizyjnym otwarcie większej ilości hurtowni na Kubie i podkreślił, że cały szereg produktów będzie dostępny dla spółdzielców po niższych cenach. Obiecał też obniżkę podatków dla spółdzielców pod warunkiem, że zobowiążą się do utrzymywania cen na przystępnym dla klientów poziomie i poddadzą się mechanizmom kontroli państwowej.

Przekształcenia gospodarcze na Kubie są wciąż dalekie od reguł wolnego rynku, ale wprowadzają częściową liberalizację – pisze w komentarzu agencja Associated Press. „Nie idzie to bez oporów. Zapowiadane przez ministerstwo handlu wewnętrznego zniesienie kontroli cen i redystrybucji produktów rolnych zostało wstrzymane, bo ceny podskoczyły do poziomu, którego władze nie mogły zaakceptować”.

Zmiany zostaną wprowadzone w życie w maju, na kilka dni przed zjazdem partii komunistycznej, który ma podsumować pięcioletni okres przekształceń gospodarczych na Kubie przeprowadzanych pod hasłem odchodzenia od gospodarki planowej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*