Ksiądz się żeni z córką doradczyni papieża Franciszka

Ksiądz się żeni z córką doradczyni papieża Franciszka

Thomas Williams, swego czasu najbardziej znany przedstawiciel zgromadzeniaLegion  Chrystusa, porzucił stan duchowny przyznając się do spłodzenia dziecka. W miniony weekend Wiliams ożenił się z matką swego syna, która jest córką Mary Ann Glendon, byłej ambasador USA w Watykanie, a zarazem jedną z najbardziej zaufanych doradców papieża Franciszka. 

20120516cnsbr10562

fot.arch.pryw. Thomasa Williamsa/catholicsun.org

Glendon, profesor uniwersytetu Harvard jest również prezesem papieskiej Akademii Nauk Społecznych i wchodzi w skład  5-osobowej komisji powołanej do zreformowania watykańskeigo banku. Jej córka, Elizabeth Lev jest historykiem sztuki. Mieszka w Rzymie i publikuje swoje artykuły w agencji medialnej Legionu Chrystusa − Zenit, którą przez 10 lat kierował Williams w czasie, gdy pozostawał w zakonie.

Teolog specjalizujący się w problemach moralnych, wykładowca często występujący w amerykańskiej telewizji, w ubiegłym roku przyznał się do posiadania kilkuletniego dziecka. Wyjaśnił wówczas, że pozostał w stanie duchownym z nadzieją, że naprawi błędy z przeszłości i wykona dla Kościoła dobrą robotę. Jego przełożony znał tajemnicę księdza już w 2005 roku, mimo to nadal pozwolił mu prowadzić wykłady o moralności. Ostatni rok Williams poświęcił na medytacje. W maju porzucił stan duchowny i zajął się wychowaniem syna.

Ślub Williams z Elizabeth Lev wcale nie kończy sprawy, która poruszyła cały świat katolicki. Przeciwnie, już wysunięto wiele kłopotliwych pytań. Kto poza przełożonym Williamsa wiedział o istnieniu jego dziecka? Czy Lev była kochanką księdza w chwili, gdy podjęła pracę w Zenit? Czy więzy z Williamsem miały wpływ na stanowisko profesor Glendon, gdy broniła Legionu Chrystusa wiedząc, że założyciel tego zgromadzenia był pedofilem?

Domysły i zarzuty pogłębiła informacja ujawniona w ubiegły czwartek przez sam Legion. Zakon przyznał, że odpowiedzialny za szkolenie przyszłych księży w nowicjacie w Cheshire w Connecticut przełożony wykorzystywał jednego z nich seksualnie. Zarzuty pod adresem Williama Izguierdo padły również w seminarium w Irlandii, gdzie także sprawował pieczę nad młodymi seminarzystami. Izguierdo ma obecnie 85 lat i cierpi na starczą demencję.

Historia Legionu Chrystusa jest jednym z przykładów lekceważenia przez Watykan doniesień o seksualnych przestępstwach księży w obronie dobrego imienia Kościoła.

Legion powstał w 1941 roku w Meksyku. Jego założycielem był Marcial Maciel, który zdołał rozbudować i nadać zgromadzeniu duże znaczenie mimo wiarygodnych doniesień, że molestuje dzieci i jest narkomanem. Po śmierci Maciela w 2008 roku zgromadzenia przyznał, że jego założyciel był ojcem trojga dzieci i przestępcą seksualnym. Skandal był tym bardziej szkodliwy dla Watykanu, że papież Jan Pawel II i kardynałowie uważali Maciela za wzorowego, godnego naśladowania chrześcijanina.

Jak wszyscy księża z Legionu Chrystusa Williams był zagorzałym obrońcą Maciela. Po ujawieniu jego podwójnego życia, występując w katolickim programie ETWN Thomas Williams powiedział, że rewelacje o życiu założyciela zakonu były dla niego i innych księży bardzo bolesnym ciosem.

(eg)  

 

Categories: Ameryka

Comments

  1. JASIO
    JASIO 9 grudnia, 2013, 13:19

    SODOMA I GOMORA….

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*