Krytyka Trumpa na obchodach dnia Martina Luthera Kinga

Senator Bernie Sanders (z prawej) i ojciec Michael Pfleger słuchają przemówienia Berenice King, córki Martina Luthera Kinga podczas uroczystości w Atlancie fot.Erik S. Lesser/EPA

Senator Bernie Sanders (z prawej) i ojciec Michael Pfleger słuchają przemówienia Berenice King, córki Martina Luthera Kinga podczas uroczystości w Atlancie fot.Erik S. Lesser/EPA

Na odbywających się w poniedziałek w Atlancie w stanie Georgia obchodach dnia Martina Luthera Kinga jego córka ostro skrytykowała prezydenta elekta Donalda Trumpa, wspierając afroamerykańskiego demokratycznego członka Izby Reprezentantów Johna Lewisa.

“Nie bójcie się o to, kto zasiądzie w Białym Domu. Bóg może zatriumfować nad Trumpem” – powiedziała Bernice King podczas uroczystości w kościele Ebenezer Baptist Church. Zebrani wielokrotnie przerywali jej przemówienie burzliwymi oklaskami.

Mówczyni wzięła w obronę kongresmena Lewisa, który oświadczył w ubiegły piątek, że nie weźmie udziału w inauguracji prezydentury Trumpa 20 stycznia, ponieważ nie uważa go za prawowitego prezydenta. “Sądzę, że Rosjanie pomagali temu człowiekowi w zwycięstwie. Pomogli też zniszczyć kandydaturę Hillary Clinton” – powiedział Lewis w programie telewizji NBC “Meet the Press”.

Trump napisał w odpowiedzi w sobotę na Twitterze, że Lewis, który reprezentuje w Izbie okręg obejmujący znaczną część Atlanty, “powinien przeznaczać więcej czasu na pomaganie i odbudowę tego okręgu wyborczego, który jest w opłakanym stanie i idzie w rozsypkę (nie wspominając o pogrążaniu się w przestępczości)”.

Bernice King zaprezentowała odmienny pogląd. “Wielu z was tutaj to dumni mieszkańcy tego okręgu wyborczego i jesteśmy dumni z postępu, jaki uczyniono tutaj i w całym mieście” – oświadczyła zebranym w Ebenezer Baptist Church. W kościele tym co roku odbywa się okolicznościowe nabożeństwo w uznanym w USA za święto federalne dniu Martina Luthera Kinga, którego 88. rocznica urodzin minęła w niedzielę. Ten orędownik pokojowej walki z segregacją rasową zginął w 1968 roku z rąk zamachowca w wieku 39 lat.

Trump uczcił pamięć Kinga w dokonanym w poniedziałek wpisie na Twitterze. “Czczę dzień Martina Luthera Kinga i wiele wspaniałych spraw, za którymi się opowiadał. Oddajmy mu honor jako wielkiemu człowiekowi, którym był” – napisał prezydent elekt. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*