Kreml: Trump zaproponował Putinowi spotkanie w Waszyngtonie

Kreml: Trump zaproponował Putinowi spotkanie w Waszyngtonie

Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow poinformował w poniedziałek na briefingu w Moskwie, że podczas rozmowy telefonicznej 20 marca prezydent USA Donald Trump zaproponował Putinowi odbycie dwustronnego spotkania w Waszyngtonie.

„Jeśli wszystko pójdzie normalnie, mam nadzieję, że Amerykanie nie zrezygnują ze swojej propozycji omówienia możliwości odbycia szczytu” – dodał Uszakow.

Jednocześnie podkreślił, że przeprowadzenie spotkania na szczycie jest możliwe dopiero w drugim półroczu.

Rzeczniczka Białego Domu Białego Domu Sarah Sanders potwierdziła w poniedziałek, że Trump poruszył w rozmowie z Putinem szereg możliwych miejsc do przeprowadzenia spotkania, wśród których był i Biały Dom.

Doradca Putina zwrócił uwagę na kolejne „zakłócenia” w stosunkach między obu krajami. Wspomniał m.in. o wydaleniu 60 rosyjskich dyplomatów i zamknięciu konsulatu generalnego Rosji w Seattle.

„Na to posunięcie strona rosyjska była zmuszona odpowiedzieć adekwatnie symetrycznie” – oznajmił doradca prezydenta Rosji. Zaznaczył, że z tego właśnie powodu ustały rozmowy o spotkaniu na najwyższym szczeblu.

Stany Zjednoczone wraz z wieloma innymi krajami postanowiły wydalić pewną liczbę rosyjskich dyplomatów w reakcji na próbę otrucia w Salisbury byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala.

W rozmowie telefonicznej, która odbyła się 20 marca, prezydent Trump pogratulował Władimirowi Putinowi wygranej w wyborach prezydenckich. Kreml podał wówczas, że rozmowa była poświęcona zażegnaniu problemów w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. Poruszono też kwestię konfliktu syryjskiego i kryzysu na Ukrainie.(PAP)

Na zdjęciu: Donald Trump i Władimir Putin fot. Jim Lo Scalzo/SPUTNIK/POOL/EPA

Categories: Ameryka

Comments

 1. Stefan
  Stefan 2 kwietnia, 2018, 12:59

  🇺🇸❤️❤️❤️❤️🇷🇺

  Reply this comment
 2. Igor
  Igor 2 kwietnia, 2018, 17:58

  A stosunki z Polską zamrożone…

  Reply this comment
 3. sceptyk
  sceptyk 4 kwietnia, 2018, 10:23

  Trump uważa gojów za kretynów których można oszukiwać i tak też traktuje Putina,
  Naśladowanie przez Trumpa retoryki, argumentacji i semantyki oraz sposobu prowadzenia polityki zagranicznej jak militarnej swojego ziomka Adolfa Hitlera kanclerza III Rzeszy wskazuję na to że jego idee-fixe jest wywołanie III wojny światowej

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*