Korporacje w USA płacą dużo niższe podatki niż powinny

Największe korporacje amerykańskie płacą o wiele niższe podatki niż powinny zgodnie z ustawowym progiem podatków dochodowych w USA – ogłosiło w swym raporcie Biuro Rozliczeń Rządu (GAO).

fot. Christoph Dernbach/PAP/EPA

fot. Christoph Dernbach/PAP/EPA

Według prawa korporacje w USA powinny płacić 35-procentowe podatki od swych dochodów, a tymczasem – jak ustaliło GAO – średnio płacą tylko 12,6 proc.

Wielki biznes amerykański domaga się obniżenia 35-procentowego progu podatkowego, zwracając uwagę, że w wielu innych krajach, w tym w wysoko rozwiniętych państwach europejskich, stopa podatków dochodowych od korporacji jest niższa niż w USA.

Popierają ten postulat Republikanie w Kongresie i wielu Demokratów, a także prezydent Barack Obama. Prezydent kładzie jednak nacisk na potrzebę eliminacji ulg i odpisów podatkowych dla korporacji.

Najnowszy raport GAO może utrudnić reformę systemu podatkowego mimo jego powszechnej krytyki.

Z Nowego

Jorku Tomasz Zalewski (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Fay Sanford
  Fay Sanford 3 lipca, 2013, 15:41

  Rzecznicy praw nieudokumentowanych imigrantów stawiają zarzuty, że władze amerykańskie deportując zatrzymanych w wielu przypadkach naruszają ich prawa do przesłuchania sądowego i do odwołania, które gwarantowane są na mocy konstytucji każdej osobie przebywającej na ziemi amerykańskiej. Czy rzeczywiście władze imigracyjne dopuszczają się nadużyć stosując tzw. przyspieszoną deportację?

  Reply this comment
 2. brano
  brano 8 stycznia, 2014, 01:37

  A czemu my w Polsce nie mamy takich problemów? Żeby zoptymalizować koszty działalności musiałem firmę przenieść do UK, tj. formalnie tam mamy spółkę. Działaliśmy zgodnie z metodą Pawła Kurnika. Mamy również przedstawicielstwo w Polsce. Polska księgowość, angielskie podatki. Bez porównania inne realia biznesowe!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*