Korea Płd. i USA utworzą wspólną dywizję

Korea Płd. i USA utworzą wspólną dywizję

Wojska USA i Korei Południowej zamierzają utworzyć na Półwyspie Koreańskim pierwszą wspólną formację w sile dywizji – poinformował w czwartek południowokoreański resort obrony.

Dywizja ta ma powstać w przyszłym roku. Będzie stacjonowała na północ od Seulu, w pobliżu linii demarkacyjnej między państwami koreańskimi. Początkowo ma nią dowodzić oficer amerykański.

Oficjalnie nie podano konkretów, dotyczących liczebności i zadań planowanej formacji. Południowokoreańskie media donoszą, powołując się na koła wojskowe, że w razie konieczności dywizja będzie odpowiedzialna za zniszczenie broni masowego rażenia w Korei Północnej. Północnokoreański potencjał nuklearny jest postrzegany jako wielkie zagrożenie w regionie.

Planowana formacja ma się składać z żołnierzy 2. dywizji piechoty Sił Zbrojnych USA w Korei (USFK) i jednej z brygad południowokoreańskich.

W Korei Płd. stacjonuje 28,5 tys. żołnierzy amerykańskich. (PAP)

Na zdjęciu: amerykańska baza wojskowa Osan w Koreii Południowej fot.Kim Min-Hee/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*