Kongres złagodził regulacje wprowadzone po „wielkiej recesji”

Kongres złagodził regulacje wprowadzone po „wielkiej recesji”

Izba Reprezentantów USA zaaprobowała we wtorek ustawę przewidującą znaczne złagodzenie regulacji finansowych wprowadzonych w roku 2010 w reakcji na “wielką recesję” 2009 roku. Wcześniej nowe regulacje zaakceptował Senat.

Przewiduje się, że ustawę podpisze prezydent Donald Trump.

Ustawa przyjęta we wtorek po rocznych negocjacjach przedstawicieli obu partii w Kongresie jest najpoważniejszą zmianą federalnych regulacji finansowych po zdobyciu przez Republikanów kontroli obu izb amerykańskiego parlamentu w wyniku wyborów 2016 roku.

Za przyjęciem ustawy głosowało 258 kongresmenów, w tym 33 Demokratów, którzy dołączyli do republikańskiej większości Izby Reprezentantów. Przeciw przyjęciu ustawy głosowało 159 kongresmenów.

Przeciwnicy przyjęcia ustawy – głównie lewicowi Demokraci – podczas debaty argumentowali, że ustawa nazywana od jej głównego jej autora senatora Mike’a Crapo, republikańskiego przewodniczącego senackiej komisji bankowości „ustawą Crapo”, znosi zabezpieczenia wprowadzone w roku 2010, w okresie demokratycznej administracji prezydenta Baracka Obamy, w celu zapewnienia, że kryzys finansowy spowodowany w roku 2009 niefrasobliwymi praktykami banków w udzielaniu pożyczek hipotecznych, nie powtórzy się w przyszłości.

Jak powiedziała przeciwna ustawie Maxine Waters, przedstawicielka lewego skrzydła Partii Demokratycznej „ustawa jest korzystna dla Wall Street i największych amerykańskich banków, które mają rekordowe zyski”.

Zwolennicy ustawy argumentują natomiast, że ustawa tylko łagodzi, ale nie eliminuje całkowicie, zabezpieczeń wprowadzonych w roku 2010, aby nie dopuścić do kryzysu jaki spowodował wielką recesję roku 2009.

Według Republikanów poprzez liberalizację polityki kredytowej banków przyczyni się do zwiększenia aktywności gospodarczej w Ameryce.

„Ustawa jest pierwszym krokiem w celu uwolnienia gospodarki spod nadmiernych regulacji” – powiedział po jej ostatecznym przyjęciu republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.MATTHEW CAVANAUGH/EPA

Categories: Ameryka

Comments

  1. Stefan
    Stefan 24 maja, 2018, 07:17

    Deficyt budrzetowy najwiekszy w histori zniesienie regulacji podatki w dol na kroka mete bedzie dobrze byleby do wyborow a potem niech sie pali i wali Pamiec ludzka jest kroka

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*