Kongres zatwierdził budżet i przybliżył Republikanów do reformy podatków

fot.Michael Reynolds/EPA

Izba Reprezentantów zatwierdziła ostatecznie w czwartek budżet federalny na rok 2018. Przyjęcie budżetu o wartości 4,1 bln USD otwiera Partii Republikańskiej drogę do rozpoczęcia prac nad priorytetową dla niej ustawą o reformie podatków.

Ostatecznie budżet federalny – plan wydatków rządu federalnego na rozpoczęty 1 października br. rok budżetowy 2018 – został przyjęty przewagą czterech głosów, stosunkiem 216 głosów „za” do 212 „przeciw”.

Ustawa budżetowa na rok 2018, przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat większością dwóch głosów, przewiduje m.in zwiększenie wydatków na obronę o ok. 10 proc. (z 580 mld USD w roku 2017 do 640 mld USD w roku budżetowym 2018) oraz drakońskie cięcia w programach pomocy zagranicznej, opieki medycznej dla najstarszych (Medicare) i najbiedniejszych (Medicaid) Amerykanów.

Co ważniejsze dla Republikanów i prezydenta USA Donalda Trumpa, który do tej pory, w dziewięć miesięcy po objęciu urzędu, nie może pochwalić się dużymi osiągnięciami ustawodawczymi, ustawa zawiera poprawkę, która uniemożliwi Demokratom zastosowanie obstrukcji parlamentarnej, tzw. filibustera, podczas głosowania nad ustawą o kompleksowej reformie systemu podatkowego. Reforma tego systemu przewiduje redukcję podatków w sumie o 1,5 bln USD.

Prezydent Trump natychmiast owacyjnie przywitał wynik głosowania na Kapitolu „Wspaniała wiadomość, Kongres przyjął budżet!” – napisał po głosowaniu na Twitterze.

Podczas przebiegającego wzdłuż podziałów partyjnych głosowania nad ustawą budżetową 20 Republikanów złamało dyscyplinę partyjną i głosowało razem z Demokratami przeciw przyjęciu budżetu na rok 2018.

Republikanie, którzy głosowali przeciw ustawie budżetowej, reprezentują m.in. ludne stany New Jersey oraz Nowy Jork, gdzie wyborcy oprócz podatków federalnych płacą wysokie świadczenia stanowe i lokalne.

Ustawodawcy z tych stanów obawiają się, że po wprowadzeniu reformy podatków mieszkańcy reprezentowanych przez nich stanów nie będą mogli odliczać, tak jak to ma miejsce obecnie, zapłaconych przez nich podatków stanowych od swojej bazy podatkowej do naliczania podatków federalnych.

W głosowaniu wziął udział przewodniczący Izby Reprezentantów i republikański poseł ze stanu Wisconsin Paul Ryan. Zwyczajowo przewodniczący, konstytucyjna trzecia osoba w strukturze władzy federacji amerykańskiej, bardzo rzadko bierze udział w głosowaniu Izby. To pokazuje, że przyjęcie ustawy miało kluczowe znaczenie dla republikańskich planów reformy systemu podatków.

Po głosowaniu rozpromieniony Ryan stwierdził, że zatwierdzony budżet jest „(…)olbrzymim krokiem poczynionym w kierunku kompleksowej reformy podatkowej i redukcji podatków dla amerykańskich rodzin i klasy średniej w dłuższym okresie”.

Reforma systemu podatkowego, po niepowodzeniach Republikanów w ponawianych próbach zniesienia i zastąpienia sytemu opieki medycznej „Obamacare”, stała się obecnie podstawowym celem GOP i Trumpa. Prezydent już od kilku tygodni podczas wystąpień w Waszyngtonie i wieców w „terenie” lansuje plany reformy „jako jedyną szansę w życiu pokolenia” na uproszczenie liczącego obecnie ponad 70 tys. stron zawiłego federalnego kodeksu podatkowego.

Zdaniem Trumpa reforma systemu podatkowego spowoduje wzrost dochodów przeciętnej rodziny amerykańskiej o cztery tys. USD rocznie i będzie „najlepszym prezentem na gwiazdkę”.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. Dawid
    Dawid 26 października, 2017, 15:37

    Gratulacje!!!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*