Kongres przyznał 15,25 mld USD na pomoc dla ofiar huraganu

Ewakuacja mieszkańców Houston fot. EPA-EFE/LT. ZACHARY WEST

Izba Reprezentantów zatwierdziła w piątek ustawę o przeznaczeniu na pomoc dla ofiar huraganu Harvey 15,25 mld USD. Ustawa Kongresu przewiduje także podniesienie limitu zadłużenia rządu i dalsze finansowanie jego działalności do 8 grudnia br.

Izba Reprezentantów początkowo zamierzała przeznaczyć 7,25 mld USD na pierwszą ratę pomocy ofiarom huraganu Harvey, który spowodował powodzie w stanie Teksas oraz na części terenów stanu Luizjana. O taką kwotę wystąpił Biały Dom.

Senat podczas czwartkowej dyskusji nad swoim projektem ustawy o pomocy powodzianom prawie podwoił wysokość pierwszej raty pomocy dla ofiar huraganu z 7,25 mld USD do 15,25 mld USD.

Przywódca republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell uzasadnił podwojenie wysokości pierwszej raty pomocy dla ofiar huraganu przez izbę wyższą parlamentu dodatkowymi potrzebami Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) związanymi z zagrożeniem, jakie stanowi Irma, kolejny huragan zbliżający się do wybrzeży USA.

Irma, zdaniem synoptyków jeden z najgroźniejszych huraganów w historii, prawdopodobnie uderzy w wybrzeża Florydy w sobotę z wiatrami przekraczającymi prędkość 250 km na godzinę.

Widmo huraganu Irma było nieustannie obecne podczas piątkowych obrad Izby Reprezentantów. Głosowanie nad ustawą o przyznaniu doraźnej pomocy ofiarom huraganu, a właściwie huraganów, zostało przyśpieszone, aby ustawodawcy reprezentujący w Kongresie stany południowego wschodu amerykańskiej federacji mogli powrócić do swoich okręgów i wyborców przed atakiem Irmy.

Przyjęta jeszcze przed południem ostateczna wersja ustawy o pomocy dla ofiar huraganu obejmuje także ustalenia budżetowe zaakceptowane w ramach zaskakującego porozumienia prezydenta USA Donalda Trumpa z jego do tej pory najbardziej zaciekłymi przeciwnikami politycznymi, przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie.

Porozumienie osiągnięte podczas środowego spotkania Trumpa z przywódczynią mniejszości demokratycznej w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódcą demokratycznej mniejszości w Senacie Charlesem Schumerem doprowadziło do powiązania w ustawie doraźnej pomocy dla ofiar huraganu Harvey z tymczasowym podwyższeniem, zgodnie z wysokością bieżących wydatków, pułapu zadłużenia rządu federalnego i dalszym finansowaniem jego działalności do 8 grudnia.

Obecny pułap zadłużenia – limit kredytu rządu federalnego – wynoszący 19,8 bilionów dolarów wyczerpałby się na początku października i wtedy rząd federalny nie byłby w stanie płacić pensji pracownikom federalnym ani finansować swoich wydatków.

Dzięki porozumieniu Trumpa z przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie na trzy miesiące, do 8 grudnia, została także odsunięta bardzo realna groźba zawieszenia działalności rządu federalnego, tzw. shutdownu.

Rząd federalny musiałby zawiesić działalność w przypadku, gdyby Kongres do 30 września, kiedy w USA kończy się rok budżetowy, nie zdołał przyjąć ustawy budżetowej na rok 2018 bądź ustaw zapewniających rządowi federalnemu dalszą płynność finansową.

Za przyjęciem ustawy w jej ostatecznej, uzgodnionej przez Izbę i Senat formie głosowało 316 kongresmenów (w tym wszyscy reprezentujący w Izbie Reprezentantów Partię Demokratyczną); przeciw przyjęciu tej ustawy głosowało 90 deputowanych, wszyscy reprezentowali mającą większość w Izbie Reprezentantów Partię Republikańską.

Głosy 90 Republikanów przeciw przyjęciu ustawy były symbolicznym protestem przedstawicieli konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej wobec porozumienia Trumpa z przywódcami Demokratów.

Zdaniem 90 Republikanów, którzy głosowali przeciw przyjęciu ustawy, porozumienie prezydenta z przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie było zwycięstwem opozycji, która bez większych targów otrzymała od Trumpa wszystko, czego chciała, nie oferując ze swojej strony żadnych ustępstw.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*