Kongres: nie udaje się powstrzymać rekrutacji Amerykanów przez IS

fot.Shawn Thew/EPA

fot.Shawn Thew/EPA

Komisja ds. bezpieczeństwa krajowego w Izbie Reprezentantów USA opublikowała we wtorek raport, w którym krytykuje administrację Baracka Obamy za nieumiejętność powstrzymania rekrutacji Amerykanów przez organizację dżihadystyczną Państwo Islamskie.

Według raportu, który powołuje się na wywiad USA, ponad 250 Amerykanów wyjechało z USA, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii i innych terrorystycznych organizacjach. To znaczny wzrost w przeciągu jednego roku. Rok temu wywiad USA szacował liczbę Amerykanów w IS na około 100 osób.

Dokument – przygotowany przez trzech kongresmenów Partii Republikańskiej i dwóch Partii Demokratycznej – stwierdza, że administracji Obamy brakuje strategii, jak powstrzymać rekrutację.

„Spośród setek Amerykanów, którzy poczynili wysiłki, by wyjechać do stref konfliktu w Syrii i Iraku, władzom udało się zakazać wyjazdu tylko części” – głosi raport. Wskazuje też, że „kilkudziesięciu (Amerykanom) udało się wrócić do Ameryki”, ale tylko kilku zostało zidentyfikowanych i aresztowanych w tym roku, podczas próby powrotu do USA.

Kongresmeni wyrazili też zaniepokojenie rosnącą liczą Europejczyków, którzy podróżowali do Syrii i Iraku i mogą teraz przyjechać do USA bez wnioskowania o wizę. Większość państw Unii Europejskiej jest bowiem objęta amerykańskim programem o ruchu bezwizowym.

„New York Times”, który jako pierwszy dotarł do raportu już w weekend, wskazywał, że ogólnie rządy mają kłopoty z powstrzymaniem rekrutacji. W ciągu ostatniego roku szeregi dżihadystów z IS wzmocniło 15 tys. ochotników z 80 krajów; w sumie w IS jest już około 30 tys. bojowników z zagranicy.

Prezydent USA Barack Obama przewodniczył we wtorek szczytowi zorganizowanemu na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, który był poświęcony walce z terroryzmem i IS. Przyznał, że walka ta jest trudna i zajmie sporo czasu, bo dżihadyści nie tylko są wytrzymali, „ale też bardzo skuteczni w mediach społecznościowych i potrafią przyciągnąć nowych bojowników nie tylko z obszarów, gdzie działają, ale i innych państw”.

Ale zapewnił, że IS zostanie „osłabione i ostatecznie zniszczone”, bo dżihadyści nie mają nic do zaoferowania ludziom poza cierpieniem i śmiercią.

USA przewodzą międzynarodowej koalicji ok. 60 krajów dokonującej nalotów na pozycje IS w Syrii i Iraku. Dżihadyści kontrolują obecnie znaczną część terytoriów tych krajów.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: isis, kongres

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*