Konfrontacja Trumpa i sędzi Sądu Najwyższego USA

Ruth Bader Ginsburg  fot.YONHAP/EPA

Ruth Bader Ginsburg
fot.YONHAP/EPA

Kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta, Donalda Trumpa, potępianego za napastliwe wypowiedzi o oponentach oraz podsycanie uprzedzeń antyimigranckich i antyislamskich, zaatakowała sędzia Sądu Najwyższego, Ruth Bader Ginsburg.

„Trump mówi cokolwiek przyjdzie mu w danym momencie do głowy. Jest megalomanem. Jak mogło mu ujść na sucho nieujawnianie zeznań podatkowych?” – powiedziała Ginsburg, należąca do grona pięciorga liberalno-lewicowych sędziów Sądu Najwyższego.

Jej wypowiedź wywołała poruszenie komentatorów, ponieważ sędziowie amerykańskiego Sądu Najwyższego tradycyjnie nie zabierają publicznie głosu na tematy polityczne, zwłaszcza związane z kampanią prezydencką.

Ginsburg spotkała się z powszechną krytyką, nie tylko ze strony zwolenników Trumpa. Liberalny i prodemokratyczny „New York Times” napisał, że sędzia powinna „porzucić polityczne komentarze i epitety”. „Washington Post”, który popiera w wyborach Hillary Clinton, także skrytykował Ginsburg w artykule redakcyjnym.

„Niezależnie od tego jak słuszne są jej opinie, lepiej aby nie wypowiadał ich członek składu Sądu Najwyższego” – czytamy w artykule waszyngtońskiego dziennika.

Sam Trump wydał oświadczenie, w którym ostro skrytykował Ginsburg.

„Jest wysoce niestosowne, by sędzia Sądu Najwyższego angażowała się w kampanię polityczną. Myślę, że to hańba dla sądu, który powinna ona przeprosić” – oświadczył kandydat GOP.

Ginsburg ma ponad 80 lat, jest schorowana i przewiduje się, że niedługo przejdzie na emeryturę.

Jej bezprecedensowa wypowiedź wzbudziła jednak obawy Demokratów, że dostarczyła w ten sposób argumentów Republikanom, iż liberalni sędziowie – których powoływanie do Sądu Najwyższego zapowiada Hillary Clinton – kierują się w orzekaniu swymi ideologicznymi przekonaniami.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*