Kolejny telefon Kerry’ego do Ławrowa ws. Syrii

Sekretarz stanu John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Sekretarz stanu John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry kolejny raz zadzwonił we wtorek do szefa rosyjskiego dyplomacji Siergieja Ławrowa oczekując wyjaśnień ws. wzmacniania obecności wojskowej Rosji w Syrii. Biały Dom nie wyklucza, że dojdzie do kontaktu także na poziomie głów państw.

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby potwierdził, że Kerry zadzwonił we wtorek do Ławrowa; agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła rządowa, podała wcześniej, że rozmowa dotyczyła Syrii. Kerry miał ostrzec, że zwiększanie przez Moskwę wojskowego wsparcia dla reżimu Asada grozi zaostrzeniem konfliktu w tym kraju.

Był to już trzeci w ciągu ostatnich 10 dni telefon, jaki szef amerykańskiej dyplomacji wykonał do swego rosyjskiego odpowiednika, co odzwierciedla rosnące zaniepokojenie USA kolejnymi informacjami o zwiększonym zaangażowaniu wojskowym Rosji w Syrii.

Jak podał Departament Stanu Kerry uda się pod koniec tygodnia do Londynu, gdzie o sytuacji w Syrii będzie rozmawiał z szefem brytyjskiej dyplomacji oraz ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak podał wtorkowy „New York Times” amerykańscy specjaliści wojskowi analizując zdjęcia satelitarne i inne informacje ustalili, że Rosja ma około pół tuzina czołgów T-90, 15 granatników, 35 transporterów opancerzonych, a także 200 żołnierzy i przenośną infrastrukturę mieszkalną dla 1500 pracowników na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, leżącym w pobliżu rodzinnego domu rodziny prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem Pentagonu rosyjska broń i sprzęt wojskowy mogą sugerować plany, że Moskwa planuje przekształcić lotnisko w Latakii w większą bazę wojskową dla sił reżimu Asada.

Władimir Putin powiedział we wtorek, jeszcze przed telefonem Kerry’ego do Ławrowa, że bez współpracy z Damaszkiem niemożliwe jest pokonanie dżihadystycznej organizacji Państwa Islamskiego i wezwał inne kraje do przyłączenia się do tych wysiłków.

Z kolei rzecznik Białego Domu Josh Earnest powtórzył na codziennym briefingu, że zdaniem administracji USA „strategiczna decyzja prezydenta Putina, by wzmocnić prezydenta Asada jest skazana na porażkę”.

Earnest powiedział, że Obama może skontaktować się z prezydentem Putinem w najbliższych dniach, kiedy USA uznają to za w swoim interesie i nie wykluczył, że między obydwoma przywódcami dojdzie do spotkania na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych pod koniec września w Nowym Jorku.

„Daliśmy jasno do zrozumienia, że dalsze wsparcie dla reżimu Asada jest kontrproduktywne i grozi dalszą destabilizacją, gdyż Asad stracił legitymację do rządzenia krajem” – powiedział Earnest.

Kolejny raz wezwał też Rosję, by przyłączyła się do „konstruktywnej współpracy” z kierowaną przez USA koalicją 16 państw, by zniszczyć IS w Syrii i Iraku. „Mówią nam, że podzielają ten cel, więc chcielibyśmy zobaczyć jak współpracują z międzynarodową wspólnotą w tej sprawie” – dodał rzecznik.

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii.

Jak powiedział „NYT” ekspert ds. wojskowych Stephen Blank, mamy do czynienia z największym przerzutem rosyjskiej broni do regionu od kilku dekad, porównując sytuację do wojskowego zaangażowania Rosji w Egipcie w latach 70. „To wzmocni wpływy Rosji w całym Lewancie” – dodał.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*