Kolejny sędzia federalny orzekł na korzyść Dreamersów

Kolejny sędzia federalny orzekł na korzyść Dreamersów

Kolejny sędzia federalny orzekł na korzyść Dreamersów, nakazując administracji Donalda Trumpa utrzymanie w mocy programu imigracyjnego DACA i wznowienie przyjmowania aplikacji. To trzeci sędzia próbujący powstrzymać administrację Trumpa przed likwidacją programu DACA.

Sędzia John D. Bates z federalnego sądu stołecznego Dystryktu Kolumbii orzekł 24 kwietnia, że decyzja administracji Trumpa o zakończeniu programu imigracyjnego DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) oparta była na „nieuzasadnionym” zdaniem sądu twierdzeniu, że program jest „nielegalny”.

Sąd dał Departamentowi Bezpieczeństwa Narodowego (DHS) 90 dni na lepsze wyjaśnienia powodów odwołania programu. Jeżeli departament tego nie uczyni, będzie musiał wznowić akceptowanie i rozpatrywanie wniosków o odnowę DACA dla dotychczasowych beneficjentów programu, lecz także przyjmowanie nowych aplikacji.

To już trzecie w ciągu ostatnich miesięcy orzeczenie w sprawie DACA na niekorzyść administracji Trumpa. W lutym sędzia federalny Nicholas G. Garaufis ze stanu Nowy Jork wydał nakaz pełnego odnowienia programu imigracyjnego DACA w takim kształcie, w jakim wprowadziła go administracja Baracka Obamy. Sędzia zalecił odnowienie statusu dotychczasowych beneficjentów (zwanych potocznie Dreamersami) i przyjmowanie nowych wniosków. Podobny wyrok wydał w styczniu sędzia federalny William Alsup z San Francisco.

Program DACA dotyczy około 700 tysięcy osób przywiezionych do USA jako małe dzieci. Większość Dreamersów to osoby doskonale zasymilowane i osadzone w amerykańskiej kulturze. Szacuje się, że wśród beneficjentów DACA jest około 3 tys. Polaków.

(jm,gd)

Na zdjęciu: protest w obronie praw DREAMERSÓW w Waszyngtonie

fot.Tasos Katopodis/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*