Kerry: zatwierdzenie nowego rządu Iraku to „kamień milowy” w walce z IS

Kerry: zatwierdzenie nowego rządu Iraku to „kamień milowy” w walce z IS

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał z premierem Iraku al-Abadim o współpracy obu państw w walce z Państwem Islamskim, po tym jak parlament w Bagdadzie zatwierdził w poniedziałek nowy rząd. Zdaniem sekretarza stanu USA, to „krok milowy” w walce z IS.

Jak poinformował Biały Dom, prezydent Obama zadzwonił w poniedziałek do premiera Hajdera al-Abadiego, by pochwalić starania jego i innych irackich przywódców w tworzeniu nowego, cieszącego się szerokim poparciem rządu i podkreślić potrzebę „kontynuacji bliskiej współpracy Stanów Zjednoczonych i Iraku ze społecznością międzynarodową, (…) by przeciwdziałać zagrożeniu, jakie stwarza ISIL (poprzednia na nazwa Państwa Islamskiego – PAP)”.

Jak podkreślono w komunikacie, Abadi zobowiązał się do współpracy z przedstawicielami wszystkich społeczności w Iraku, a także partnerami regionalnymi i międzynarodowymi, „w celu wzmocnienia zdolności Iraku do walki ze wspólnym wrogiem”. „Obaj przywódcy wyrazili swoje poparcie dla silnego, strategicznego partnerstwa USA i Iraku, a prezydent podkreślił swoje zobowiązanie ścisłej koordynacji z premierem Abadim i jego rządem w miarę rozwoju amerykańskiej strategii walki z ISIL” – głosi komunikat Białego Domu.

Także sekretarz stanu USA John Kerry w specjalnym oświadczeniu powiedział, że zatwierdzony w Bagdadzie nowy rząd iracki „ma potencjał zjednoczenia różnych irackich wspólnot na rzecz silnego i zjednoczonego Iraku” i stwarza szansę „zbudowania lepszej przyszłości”, na którą zasługują Irakijczycy.

Zapowiedział, że we wtorek udaje się na Bliski Wschód „budować jak najszersza koalicję partnerów, by stawić czoła, osłabić i ostatecznie pokonać ISIL”.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: Sekretarz stanu John Kerry fot.Rob Griffith/Pool/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*