Kerry zaniepokojony stanem zdrowia Nadii Sawczenko; krytykuje Rosję

John Kerry fot.Olivier Hoslet/EPA

John Kerry fot.Olivier Hoslet/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził zaniepokojenie stanem zdrowia ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko. W komunikacie Kerry ocenił, że jej proces i sposób traktowania są sprzeczne z międzynarodowymi standardami i porozumieniami mińskimi.

Sawczenko oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku przebywa w areszcie śledczym w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim, a jej proces toczy się w Doniecku w tymże obwodzie.

Kobieta ogłosiła, że rozpoczyna tzw. suchą głodówkę, czyli przestaje przyjmować również napoje, gdy 3 marca prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej, a sąd odroczył jej wystąpienie z ostatnim słowem do 9 marca.

„Jestem poważnie zaniepokojony zdrowiem i stanem lotniczki i członkini Rady Najwyższej (Ukrainy) Nadii Sawczenko, która od piątku odmawia przyjmowania żywności i wody, protestując przeciwko więzieniu jej przez Federację Rosyjską” – napisał Kerry w oświadczeniu zamieszczonym w poniedziałek na stronie Departamentu Stanu.

„W ostatnich 20 miesiącach, odkąd została schwytana na wschodzie Ukrainy i zabrana do Rosji, Sawczenko jest ciągle przesłuchiwana, izolowana (w celi) i siłą poddawana +psychiatrycznej ocenie+. Jej proces i ciągłe więzienie jest sprzeczne z międzynarodowymi standardami, a także rosyjskimi zobowiązaniami w ramach porozumień z Mińska” – podkreślił Kerry w dokumencie.

Stany Zjednoczone zaapelowały jednocześnie o natychmiastowe uwolnienie Sawczenko i umożliwienie jej powrotu na Ukrainę.

W poniedziałek media poinformowały, że pod otwartym listem zagranicznych intelektualistów, artystów i polityków z apelem do przywódców europejskich o działania na rzecz bezwarunkowego uwolnienia Sawczenko widnieje już pięć tysięcy podpisów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*