Kerry w rozmowie z Ławrowem żądał przerwania ataków na siły ukraińskie

Kerry w rozmowie z Ławrowem żądał przerwania ataków na siły ukraińskie

Sekretarz stanu USA John Kerry nalegał w środę w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na przerwanie ataków na ukraińskie siły rządowe w Debalcewe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

„Sekretarz Kerry rozmawiał dziś rano z ministrem spraw zagranicznych Ławrowem. Nalegał na powtrzymanie ataków (ze strony) Rosji i separatystów na pozycje ukraińskie w Debalcewe, a także przerwanie innych naruszeń rozejmu” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.

Kerry „nalegał na Rosję, by zapewniła dostęp do Debalcewe obserwatorom OBWE, których nie dopuszczono do wykonywania ich obowiązków” – dodała rzeczniczka.

Informację o rozmowie szefów dyplomacji przekazało też MSZ Rosji. Jak głosi oświadczenie na stronie internetowej resortu, ministrowie mówili o uregulowaniu kryzysu ukraińskiego na podstawie działań wynikających z porozumienia zawartego 12 lutego w Mińsku.

Ławrow „wskazał na rolę bezpośredniego dialogu Kijowa z Donieckiem i Ługańskiem, także w celu jak najszybszego przerwania starć w rejonie Debalcewe. Przypomniał ponownie o zobowiązaniach władz Ukrainy dotyczących przeprowadzenia reformy konstytucyjnej i zapewnienia specjalnego statusu dla Donbasu” – głosi komunikat MSZ.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Jednak prorosyjscy separatyści, którzy od dłuższego czasu atakowali Debalcewe, oznajmili, że ustalenia z Mińska nie dotyczą tego miasta. W środę ukraińskie siły rządowe opuściły Debalcewe. Unia Europejska oceniła działania separatystów jako naruszenie wynegocjowanego w Mińsku zawieszenia broni. (PAP)

Na zdjęciu: Sekretarz stanu John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*