Kerry w Kijowie: Rosja może jeszcze uniknąć izolacji

Kerry w Kijowie: Rosja może jeszcze uniknąć izolacji

Rosja może uniknąć izolacji na arenie międzynarodowej, jeśli pokaże konkretne kroki na rzecz rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie i zacznie realizować porozumienia pokojowe z Mińska – oświadczył w czwartek w Kijowie sekretarz stanu USA John Kerry.

„Rosja kontynuuje agresję na Ukrainie, bo inaczej tego nazwać nie można. Ani Stany Zjednoczone, ani Unia Europejska nie chcą konfliktu. Rosja powinna jednak powstrzymać przelew krwi i dlatego nawołujemy do realizacji mińskich porozumień. Rosja powinna niezwłocznie wstrzymać swe wsparcie dla separatystów i zasiąść do negocjacji” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

„Oczekujemy, że Rosja dokona wyboru na rzecz dyplomatycznego rozwiązania tego problemu, nie możemy jednak przymykać oczu na czołgi, na bojowników bez znaków rozpoznawczych i na uzbrojenie, które wjeżdżają na Ukrainę nielegalnie przez granicę” – podkreślił Kerry.

Szef amerykańskiej dyplomacji oświadczył, że konflikt w Donbasie może zakończyć się wyłącznie pod warunkiem wstrzymania ognia w tym regionie i wycofania rosyjskich wojsk poza ukraińskie granice.

„By osiągnąć pokój, Rosja i separatyści powinni podjąć pewne działania: w pierwszej kolejności należy zobowiązać się do rzeczywistego wstrzymania ognia. Konieczne jest wyprowadzenie ciężkiego uzbrojenia poza granice jego zasięgu, by ta broń nie stanowiła zagrożenia. Trzeba też wyprowadzić obce wojska. Należy zamknąć granice, by na Ukrainę nie trafiały czołgi i uzbrojenie. Przy spełnieniu tych warunków suwerenność Ukrainy zostanie zachowana” – powiedział po rozmowach z Poroszenką.

„Stany Zjednoczone są gotowe pomagać w tym procesie. Fakt, że dziś wizytę w Kijowie składają wspólnie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande podkreśla, że USA i UE wspólnie apelują do Rosji o powstrzymanie konfliktu” – zaznaczył Kerry.

Sekretarz stanu zapewnił, że Ukraina, której „naród walczy o swą sprawiedliwą i demokratyczną przyszłość” ma poparcie ze strony Waszyngtonu. Podkreślił jednocześnie, że Stany Zjednoczone bardzo uważnie przyglądają się procesowi reform na Ukrainie.

Poroszenko podziękował ze swej strony za amerykańskie poparcie i oznajmił, że jest ono szczególnie ważne dziś, gdy jego kraj stoi w obliczu agresji. Również opowiedział się za realizacją porozumień pokojowych zawartych w Mińsku.

„Protokoły i memorandum zawarte we wrześniu ub. roku w Mińsku są bardzo ważnymi dokumentami, które mogą doprowadzić do deeskalacji sytuacji. Dziś jednak mamy nową falę przemocy ze strony terrorystów, wspieranych przez Rosję. Bombardowania Wołnowachy, Mariupola, Doniecka, Debalcewego, bezprawne aresztowanie (przetrzymywanej w Rosji ukraińskiej pilotki wojskowej) Nadii Sawczenko, która dziś prowadzi 55. dzień głodówki, to ogromne przestępstwo ze strony Federacji Rosyjskiej” – zaznaczył.

Prezydent Ukrainy podziękował także administracji USA za pomoc finansową, którą Kerry przywiózł do Kijowa. „Jest to dla nas bardzo ważne. Przyjaciół poznaje się w biedzie” – zaznaczył. Wcześniej media zachodnie pisały, że amerykański sekretarz stanu ma obiecać 16,4 mln dolarów na pomoc humanitarną dla cywilów na wschodzie Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Na zdjęciu: John Kerry fot.Roman Pilipey/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*