Kerry: uzgodniliśmy z Rosją rezolucję ws. syryjskiej broni chemicznej

John Kerry fot.Fazry Ismail/EPA

John Kerry fot.Fazry Ismail/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry poinformował w czwartek o osiągnięciu z Rosją porozumienia w sprawie projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającej do ustalenia sprawców użycia broni chemicznej w Syrii w 2013 roku.

„Rozmawialiśmy także o rezolucji ONZ i faktycznie uważam, że osiągnęliśmy porozumienie, prowadzące do rychłego głosowania nad tą rezolucją, która uruchomi brakujący dotąd proces ustalania prawdy” – powiedział Kerry dziennikarzom w stolicy Malezji Kuala Lumpur po rozmowach, jakie odbył z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w kuluarach odbywającego się tam forum regionalnego.

21 sierpnia 2013 pod Damaszkiem użyto gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów. O zbrodnię tę powszechnie obwiniano reżym prezydenta Baszara el-Asada. Z planowanego pod kierownictwem USA uderzenia odwetowego na Syrię zrezygnowano, gdy zgodziła się ona ujawnić i przekazać za granicę całość swej broni chemicznej oraz substancji do jej wytwarzania.

Według dyplomatów Rada Bezpieczeństwa ONZ może w piątek przeprowadzić głosowanie w sprawie propozycji USA, by zwrócić się do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) o powołanie zespołu ekspertów, którzy ustaliliby sprawców użycia gazów bojowych w Syrii.

Rozstrzygnięcie tej kwestii umożliwiłoby dalsze działania Rady Bezpieczeństwa, która zagroziła już konsekwencjami za te ataki, w tym wprowadzeniem sankcji. Jak podali przedstawiciele władz USA, Kerry i Ławrow osiągnęli porozumienie w sprawie projektu rezolucji w środę.

Dysponująca w Radzie Bezpieczeństwa prawem weta Rosja jest sojuszniczką Syrii i od wybuchu wojny domowej w tym kraju ponad cztery lata temu chroniła reżym Asada przed jakąkolwiek akcją ONZ. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*