Kerry: USA zaniepokojone trudnościami na miejscu katastrofy

Kerry: USA zaniepokojone trudnościami na miejscu katastrofy

Sekretarz stanu USA John Kerry w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Rosji Siegiejem Ławrowem w sobotę podkreślił, że śledczy muszą mieć pełny dostęp na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy – poinformował Departament Stanu.

Sekretarz stanu USA John Kerry fot.Hans Punz/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry fot.Hans Punz/EPA

„Stany Zjednoczone są bardzo zaniepokojone faktem, że drugi dzień z rzędu międzynarodowym śledczym i obserwatorom OBWE odmawia się właściwego dostępu na miejsce katastrofy” – głosi komunikat amerykańskiej dyplomacji relacjonujący rozmowę.

Kerry oświadczył również, że strona amerykańska jest zaniepokojona doniesieniami o przemieszczaniu ofiar i szczątków samolotu, a także wszelkimi ingerencjami na miejscu czwartkowej katastrofy.

Amerykański sekretarz stanu zaapelował do Moskwy o podjęcie natychmiastowych kroków, aby „załagodzić niepokoje na Ukrainie”, a zwłaszcza doprowadzić do złożenia broni przez prorosyjskich separatystów.

Wcześniej MSZ Rosji w komunikacie poinformowało, że Ławrow i Kerry ustalili w sobotę, że obydwa kraje użyją swych wpływów, aby zakończyć konflikt na Ukrainie.

Szefowie dyplomacji obydwu państw uzgodnili również, że wszystkie dowody z zestrzelonego malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w tym czarne skrzynki, powinny być udostępnione na potrzeby międzynarodowego śledztwa i eksperci powinni mieć możliwość pracy na miejscu upadku maszyny – podała strona rosyjska.

„Podkreślono, że konfliktu na Ukrainie nie można rozwiązać drogą militarną, a jedynie pokojową poprzez wypracowanie narodowego konsensusu” – głosi komunikat rosyjskiego MSZ.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w komunikacie amerykańskiego Departamentu Stanu nie znalazła się wzmianka, by rozmówcy doszli do porozumienia, a jego treść odzwierciedla stanowisko administracji Baracka Obamy, zgodne z którym prezydent Rosji Władimir Putin powinien wywrzeć silniejszą presję na prorosyjskich separatystów walczących na wschodzie Ukrainy.

W zestrzelonym w czwartek nad wschodnią Ukrainą samolocie malezyjskich linii lotniczych było 298 osób – 283 pasażerów i 15 członków załogi. Najliczniejszą grupę stanowili Holendrzy – 193 osoby. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*