Kerry: USA rozpatrują możliwość przekazania Ukrainie broni

Kerry: USA rozpatrują możliwość przekazania Ukrainie broni

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj rozpatruje przekazanie Ukrainie broni, i ujawnił, że plan pokojowy kanclerz Niemiec i prezydenta Francji to odpowiedź na propozycje uregulowania konfliktu na Ukrainie nadesłane im przez przywódcę Rosji.

Po rozmowach z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem w czwartek wieczorem w Kijowie Kerry powiedział, że Stany Zjednoczone zastanawiają się nad różnymi formami wspierania Ukraińców, a prezydent Barack Obama podejmie decyzję w tej sprawie już wkrótce.

„Prezydent rozpatruje wszystkie możliwości. Jedną z nich jest przekazanie Ukrainie pomocy obronnej” – oświadczył Kerry. Podkreślił jednocześnie, że USA nadal opowiadają się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu z wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie.

Odnosząc się do wizyty na Ukrainie kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francois Hollande’a, Kerrry oznajmił, że przywieźli oni prezydentowi Petrowi Poroszence plan uregulowania konfliktu, który jest odpowiedzią na propozycje nadesłane im w tej sprawie przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Szef dyplomacji USA poinformował, że w środę rozmawiał o tym z Hollande’em.

„Rozmawialiśmy o tym, co otrzymali od prezydenta Putina. Jest tam kilka pomysłów, ale nie przeanalizowaliśmy w pełni propozycji, które nadeszły z Moskwy. Teraz zobaczyliśmy te propozycje, zapoznaliśmy się z tekstem, lecz dopiero dziś (w czwartek) po południu oświadczyli oni (Merkel i Hollande), że przedstawią swoją ofertę. Na razie jeszcze z nimi o tym nie rozmawialiśmy” – przekazał Kerry na wspólnej konferencji prasowej z Jaceniukiem.

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że jego kraj nie zgodzi się na takie uregulowanie sytuacji w Donbasie, które naruszałoby jego jedność terytorialną.

„Ukraina potrzebuje pokoju, ale nigdy nie będziemy rozpatrywali wariantów, które naruszałyby jedność terytorialną i europejską przyszłość kraju” – powiedział po rozmowach.

Jaceniuk podziękował Kerry’emu za decyzję USA o przekazaniu władzom w Kijowie 16 mln dolarów na pomoc humanitarną dla cywilów na wschodzie Ukrainy.

„Zagwarantujemy jeszcze kredyt w wysokości miliarda dolarów na wsparcie reform gospodarczych na Ukrainie pod warunkiem, że reformy te będą kontynuowane” – odpowiedział Jaceniukowi amerykański sekretarz stanu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*