Kerry: USA przyspieszą sprzedaż broni do krajów Zatoki Perskiej

John Kerry fot.STR/EPA

John Kerry fot.STR/EPA

Stany Zjednoczone przyspieszą sprzedaż broni do krajów Zatoki Perskiej – zapewnił w poniedziałek w stolicy Kataru, Dausze, sekretarz stanu John Kerry. Dodał, że USA wraz z arabskimi partnerami współpracują w celu zapobieżenia destabilizacji w regionie. 

Tematem spotkania Kerry’ego z ministrami spraw zagranicznych państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Oman, Katar) była m.in. sytuacja po zawarciu przez sześć światowych mocarstw umowy z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju.

Amerykański szef dyplomacji oświadczył po spotkaniu, że zarówno Waszyngton, jak i jego partnerzy zgadzają się, że porozumienie, o ile będzie w pełni respektowane, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie. Ale – najwyraźniej uznając, jak komentują media, obawy krajów arabskich przed zachwianiem regionalnej równowagi bezpieczeństwa – podkreślił, że rozmowy dotyczyły także „współpracy przy przeciwdziałaniu destabilizującym zachowaniom w regionie”.

„Wspólnie z moimi partnerami omówiliśmy kroki, które podejmiemy, i planowane sposoby budowy jeszcze silniejszego, bardziej trwałego i strategicznego partnerstwa ze szczególnym uwzględnieniem wspólnego zapobiegania terroryzmowi i zbrojnym ruchom” – podkreślił Kerry na konferencji prasowej w Dausze.

„Porozumieliśmy się w sprawie przyspieszenia sprzedaży pewnych rodzajów broni, które są niezbędne, co zabrało za dużo czasu w przeszłości” – dodał, informując również o porozumieniu w sprawie m.in. wymiany informacji wywiadowczych.

Kerry wspomniał też o trwających między USA a państwami Zatoki rozmowami na temat „zintegrowania systemów pocisków balistycznych”, a także „zwiększenia liczby prowadzonych wspólnie ćwiczeń wojskowych”.

Minister spraw zagranicznych Kataru, który obecnie przewodzi Radzie, Chalid al-Attija powiedział, że Kerry zapewnił o „ścisłym nadzorze” nad sytuacją w Iranie, co jest „uspokajające dla regionu”. Dodał, że kraje Zatoki Perskiej chciałyby zakazu broni nuklearnej na całym Bliskim Wschodzie, co było wyraźnym nawiązaniem do Izraela, w sprawie którego panuje przekonanie, że dysponuje takim arsenałem. Izrael nie potwierdza ani nie zaprzecza.

Ogłoszone 14 lipca w Wiedniu porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ogranicza program atomowy Teheranu w zamian za stopniowe znoszenie zagranicznych sankcji dławiących irańską gospodarkę; ich znoszenie ma być uzależnione od realizacji porozumienia. Kraje Zatoki Perskiej zwracały m.in. uwagę, że porozumienie dodatkowo może zachęcić Teheran do wspierania zbrojnych sojuszniczych ugrupowań w regionie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: john kerry, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*