Kerry: USA nie koordynują swych działań z Iranem

Kerry: USA nie koordynują swych działań z Iranem

USA nie koordynują z Iranem swych działań – powiedział w poniedziałek w Paryżu amerykański sekretarz stanu John Kerry. Odpowiadał w ten sposób na twierdzenia władz irańskich, iż Waszyngton prosił je o koordynację działań przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku.

Irański przywódca duchowo-religijny Ali Chamenei mówił w poniedziałek, że Teheran odrzucił prośbę Stanów Zjednoczonych o współpracę w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Kerry, który w Paryżu brał udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej wsparcia dla Bagdadu przeciwko Państwu Islamskiemu, powiedział dziennikarzom, że nie będzie się wdawał w dyskusje z Iranem. Dodał, że „nie ma pojęcia”, jak władze Iranu interpretują „dyskusje, które mogły mieć miejsce lub nie”; i podkreślił: „Nie koordynujemy działań z Iranem”.

Wyraził przy tym nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie z Teheranem w negocjacjach dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Wcześniej w poniedziałek rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki powiedziała, że USA wykluczają współpracę wojskową z Iranem w walce z Państwem Islamskim, ale są otwarte na „dyskusje dyplomatyczne” w tej kwestii. „Nie koordynujemy naszych działań wojskowych i nie będziemy tego robić” – oświadczyła Psaki, towarzysząca Kerry’emu na konferencji w Paryżu.

Iran – kraj sąsiadujący z Irakiem, a także sojusznik władz w Bagdadzie – nie został zaproszony na odbywającą się w Paryżu konferencję dotyczącą Państwa Islamskiego oraz powołania walczącej z nim międzynarodowej koalicji. Kerry uznał, że udział Irańczyków byłby niewłaściwy ze względu na „uwikłanie Iranu w Syrii i gdzie indziej”.

Kolejna runda negocjacji nuklearnych pomiędzy Iranem a grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja, Niemcy) odbędzie się 18 września w Nowym Jorku. (PAP)

 

Na zdjęciu: Sekretarz stanu USA John Kerry podczas witzyty w Iraku fot.Brendan Smialowski/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

 

Categories: Ameryka
Tags: iran, john kerry, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*