Kerry: USA liczą na postęp w rozmowach z Rosją na temat Syrii

John Kerry fot.David Mdzinarishvili/Pool/EPA

John Kerry fot.David Mdzinarishvili/Pool/EPA

Stany Zjednoczone liczą na osiągnięcie autentycznego postępu w rozmowach z Rosją na temat Syrii – powiedział sekretarz stanu USA John Kerry w czwartek na spotkaniu z prezydentem USA Władimirem Putinem. Ich spotkanie rozpoczęło się późnym wieczorem.

„Mamy nadzieję, że osiągnięty będzie autentyczny postęp (…), który będzie można rzeczywiście zrealizować – chodzi o Syrię” – powiedział Kerry na początku spotkania. Zapewnił, że USA i Rosja mogą wspólnie podjąć działania korzystne dla świata. Jak dodał, „chodzi nie tylko o Syrię, nie tylko o Ukrainę, ale także o inne potencjalne obszary, w jakich moglibyśmy osiągnąć poważny postęp”.

Putin ze swej strony nawiązał do swojej ostatniej rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą. Rozmowa ta „przekonuje, że rzeczywiście szczerze dążymy nie tylko do samego procesu współpracy (…), ale i do osiągnięcia rezultatów” – ocenił rosyjski prezydent.

Zapewnił też, że Moskwa będzie pomagać w uwalnianiu uprowadzonych w krajach trzecich obywateli USA. Jak zauważył, Obama w rozmowie telefonicznej wskazał, że Rosja pomogła w uwolnieniu w Syrii Amerykanina. „Zgodnie z waszą prośbą pracujemy nadal w tym kierunku i liczymy na to, że jeśli dla nas pojawi się taka konieczność, strona amerykańska odpowie nam taką samą konstruktywną pracą” – powiedział rosyjski prezydent.

W spotkaniu Putin-Kerry uczestniczy również szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Kerry przybył do Rosji z czwartą wizytą w ciągu około roku, ostatni raz był w Moskwie w marcu. Rozmowy, które – jak zaznaczyło MSZ Rosji – odbywają się z inicjatywy strony amerykańskiej – mają dotyczyć sytuacji w Syrii, na Ukrainie, stosunków dwustronnych i aktualnych spraw międzynarodowych.

Według dziennika „Washington Post” Kerry podczas wizyty zaproponuje wzmocnienie współpracy wojskowej i wymianę z Rosją danych wywiadowczych w celu identyfikowania w Syrii obiektów Państwa Islamskiego (IS) i Frontu al-Nusra – ich obozów szkoleniowych czy szlaków zaopatrzenia. Według źródła w Departamencie Stanu USA cytowanego przez Reutera, Kerry ma w Moskwie rozmawiać o walce z IS w Syrii, działaniach w celu zwiększenia dostępu pomocy humanitarnej i dążeniach do transformacji politycznej w Syrii.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*