Kerry uda się we wtorek do Kijowa

Kerry uda się we wtorek do Kijowa

Sekretarz stanu USA John Kerry uda się we wtorek do Kijowa aby zademonstrować poparcie polityczne i ekonomiczne Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy, po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu – poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu. 

Sekretarz stanu John Kerry fot.Rainer Jensen/PAP/EPA

Sekretarz stanu John Kerry fot.Rainer Jensen/PAP/EPA

Kerry ma przeprowadzić rozmowy z członkami rządu ukraińskiego.

„4 marca w Kijowie sekretarz stanu Kerry spotka się z przedstawicielami nowego rządu ukraińskiego, przywódcami parlamentu i członkami społeczeństwa obywatelskiego” – oświadczyła w opublikowanym komunikacie rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

Ten nieprzewidziany wcześniej etap podróży Kerry’ego poprzedzi jego wizyty w Paryżu i Rzymie, gdzie oczekiwany jest w środę i czwartek.

Według anonimowego przedstawiciela rządu USA, w Kijowie sekretarz stanu „potwierdzi silne poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Wcześniej w niedzielę Kerry potępił „niewiarygodny akt agresji” Rosji wobec Ukrainy i zagroził „bardzo poważnymi konsekwencjami” ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, w tym sankcjami w celu izolacji gospodarczej Rosji.

„Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX dokonując inwazji na inny kraj pod całkowicie wymyślonym pretekstem” – powiedział Kerry w programie telewizji CBS.

Jednocześnie jednak dodał, że Rosja wciąż może dokonać wyboru na rzecz rozładowania kryzysu.

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że grupa G8 i kilka innych państw wyrażają gotowość do wprowadzenia sankcji zmierzających do gospodarczego izolowania Rosji. Przypomniał, że wartość rubla już obecnie spadła. „Przed Rosją stoją poważne ekonomiczne wyzwania” – powiedział Kerry. Wspomniał o możliwości zakazu wizowego, o zamrożeniu aktywów i izolacji w handlu.

Kerry dał też do zrozumienia, że Rosja nie może być pewna swojego miejsca w gronie państw grupy G8, których szczyt ma odbyć się w czerwcu w Soczi.

Wspomniany anonimowy przedstawiciel rządu USA powiedział, że Waszyngton rozważa kroki, jakie zamierza podjęć „w niedalekiej przyszłości” aby udzielić Ukrainie pomocy gospodarczej. „Stany Zjednoczone koncentrują się na wsparciu politycznym, gospodarczym i dyplomatycznym, natomiast nie przewidują interwencji wojskowej” – dodał. Przyznał też, że według dostępnych informacji, Rosja uzyskała „całkowitą kontrolę operacyjną” nad Krymem.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*