Kerry spotka się z Ławrowem w piątek w Genewie

John Kerry fot.Yuri Kochetkov/EPA

John Kerry fot.Yuri Kochetkov/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w piątek w Genewie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiej Ławrowem, aby porozmawiać na temat konfliktu w Syrii oraz kryzysu na Ukrainie – poinformował w środę rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu John Kirby.

„John Kerry będzie w Genewie od 26 do 29 sierpnia. Spotka się z rosyjskimi ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w piątek 26 sierpnia. Rozmowy będą dotyczyły m.in. konfliktu w Syrii i kryzysu ukraińskiego” – powiedział Kirby dziennikarzom w stolicy Nigerii Abudży, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji zakończył swą wizytę.

Tymczasem rosyjski dyplomata powiedział agencji Reutera, że Ławrow rozmawiał w środę z Kerrym przez telefon; nie ujawnił jednak szczegółów tej rozmowy.

W poniedziałek podczas wizyty w stolicy Kenii Nairobi Kerry napomknął o możliwości spotkania z Ławrowem. „Obecnie prowadzimy rozmowy, które toczą się od kilku tygodni. I mam nadzieję, że jesteśmy w momencie ich finalizacji w taki lub inny sposób” – powiedział Kerry na konferencji prasowej, odnosząc się do rozmów między USA a Rosją w sprawie współpracy wojskowej w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim w Syrii.

Zdaniem Kerry’ego konieczne jest, żeby państwa popierające reżim syryjski – Rosja i Iran – oraz państwa popierające syryjską opozycję – Stany Zjednoczone i ich partnerzy na Bliskim Wschodzie – porozumiały się w sprawie doprowadzenia do zakończenia walk w Syrii.

W ostatnim czasie w Syrii trwają szczególnie zacięte walki między rebeliantami a siłami rządowymi w Aleppo na północnym zachodzie kraju.

Sytuacja zaostrzyła się również w minionym tygodniu na wschodzie Ukrainy. Brytyjski dziennik „Financial Times” pisał w ubiegłym tygodniu o eskalowaniu przez Rosję napięcia przy granicy z Ukrainą i wyraził opinię, iż decydując się tam na pokaz siły przed wrześniowym szczytem G20 Kreml chce wymusić ustępstwa na państwach zachodnich, począwszy od złagodzenia sankcji. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*