Kerry: Rosja podjęła ostatnio „konstruktywne działania” na Ukrainie

Kerry: Rosja podjęła ostatnio „konstruktywne działania” na Ukrainie

Rosja podjęła w ostatnich dniach „konstruktywne działania” ku zmniejszeniu napięcia na Ukrainie – powiedział we wtorek sekretarz stanu USA John Kerry. Jeśli prezydent Rosji podejmie dalsze kroki w tym kierunku, USA i UE gotowe są złagodzić sankcje.

„Istnieją pewne przesłanki (…) wskazujące na oznaki konstruktywnych wyborów” po stronie Rosji – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji przebywający z wizytą w Londynie. Wśród przesłanek tych wymienił „spokój, który odnotowano w wielu miejscach” na wschodzie Ukrainy, czy „wycofanie pewnych ludzi”. „To może być tylko pomocne” – dodał.

Kerry podkreślił, że celem nałożenia na Rosję sankcji było pokazanie prezydentowi Władimirowi Putinowi, że istnieją koszty związane ze wspieraniem przez Moskwę separatystów na wschodniej Ukrainie. Jak wskazuje agencja Reutera, noc z poniedziałku na wtorek minęła w tym regionie spokojnie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił ten fakt jako pozytywny sygnał na drodze do pokoju.

Spytany o załamanie się rubla, który stracił we wtorek 25 proc. wartości, Kerry wskazał na „wiele złożonych czynników”. Zaznaczył przy tym, że spadek kursu rosyjskiej waluty nie tylko związany jest z sankcjami, ale również ze spadkiem cen ropy naftowej na światowych rynkach. „Ale – jak zaznaczył – celem sankcji było skłonienie prezydenta Putina do dokonania innych wyborów”.

Sekretarz stanu USA zastrzegł, że żaden z podjętych wobec Rosji kroków nie był wymierzony w zwykłych Rosjan, którzy jednakże „są wciągnięci w decyzje podejmowane przez rosyjski rząd”. (PAP)

Na zdjęciu: John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: john kerry, Rosja, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*